Mieszkańcy Ełku i Koszalina jako pierwsi w Polsce z e-dokumentami

Mieszkańcy Ełku i Koszalina jako pierwsi w Polsce z e-dokumentami

Ełk i Koszalin będą pierwszymi miastami, których mieszkańcy będą mogli skorzystać z elektronicznych dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z samorządami umowę pilotażowego dostępu do dowodów osobistych za pośrednictwem telefonów.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała, że z takiej możliwości będzie można korzystać od 11 maja. Powiedziała, że pilotaż ma trwać do osiągnięcia tzw. “gotowości produkcyjnej”, czyli najpóźniej do początku sierpnia. Minister Streżyńska dodała, że wiele w tej sprawie zależy od procesu legislacyjnego.
Ministerstwo chce sprawdzić, czy i jakie uwagi będą mieli mieszkańcy na temat funkcjonowania nowego systemu. Zastępca Prezydenta Koszalina Wojciech Kasprzyk mówił, jak korzystanie z elektronicznego dowodu będzie wyglądało w praktyce. “Obywatel zgłosi się do urzędu z dowodem osobistym, jeszcze tym plastikowym, potwierdzi profil i założy aplikację w urzędzie, który będzie mógł potwierdzić jego dane poprzez wysłanie sms-em kodu bezpieczeństwa” – powiedział Wojciech Kasprzyk.
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz liczy na to, że nowe rozwiązanie będzie cieszyło się popularnością wśród mieszkańców. “Wiemy po profilach zaufanych jak duże jest zainteresowanie, by załatwiać sprawy drogą elektroniczną” – powiedział prezydent Ełku.
Dokumenty nie będą przechowywane w telefonach. Urządzenie mobilne ma jedynie pozwolić na dostęp do dowodu osobistego czy prawa jazdy. Dokumenty będą przechowywane w państwowych rejestrach.
Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe. Obywatele wciąż będą mogli korzystać z tradycyjnych dokumentów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol TokarczykCOMMENTS

WORDPRESS: 0