HomeCiekawostki

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Finowie, Duńczycy, Szwedzi a nawet Norwegowie od lat twierdzą, że prawdziwy Święty Mikołaj mieszka właśnie w ich kraju. Ten spór, przynajmniej komercyjnie wygrywa Finlandia.

Co do tego gdzie faktycznie mieszka Święty Mikołaj zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że na Biegunie Północnym, inni, że w Północnej Rosji lub Finlandii. Część uważa, że tam skąd pochodzi chrześcijański święty Mikołaj, czyli na terenach obecnej Turcji. Mieszkańcy fińskiego Rovaniemi twardo obstają, że w ich mieście. Większość z nich żyje z turystyki. Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi przyciąga rocznie blisko pół miliona turystów z całego świata. W szwedzkim mieście Mikołaja Gallivare nie planuje się otwarcia podobnej do tej z Rovaniemi atrakcji czyli siedziby Mikołaja. Natomiast władze miasta zastanawiają się czy nie zainwestować w organizację światowej olimpiady dla Mikołajów. Na razie poszukują sponsorów dla tego przedsięwzięcia.

Mikołajowy biznes nie sprawdził się na Grenlandii. Tam w stolicy wyspy Nuuk w latach 90-tych swoje biuro posiadał Święty Mikołaj skąd odpowiadał na listy od dzieci. Biuro kilka lat temu przegrało w konkurencji z Finami. Choć jak mówi Geisler Yakaboylu dyrektor grenlandzkiej organizacji turystycznej na pytanie skąd pochodzi Święty Mikołaj zawsze odpowiada, że z Grenlandii”.

Informacyjna Agencja Radiowa/Przemysław Gołyński/sk

COMMENTS