HomeSport

Międzynarodowy Komitet Olimpijski cofnął restrykcje nałożone na Rosję

Międzynarodowy Komitet Olimpijski cofnął restrykcje nałożone na Rosję

Międzynarodowy Komitet Olimpijski cofnął restrykcje nałożone na Rosję. W grudniu ubiegłego roku MKOL zdyskwalifikował rosyjską reprezentację i zawiesił członkostwo Olimpijskiego Komitetu Rosji. Informację o cofnięciu tej decyzji przekazał dziennikarzom szef OKR Aleksandr Żukow.

Rosyjski działacz olimpijski potwierdził, że otrzymał list z MKOL, w którym podkreślono, iż “Rosja znowu może korzystać z wszystkich praw i wypełniać wszystkie obowiązki”. W ocenie Aleksandra Żukowa, wpływ na pozytywną decyzję MKOL-u miały wyniki testów antydopingowych. Jak wynika z listu MKOL, oprócz jednostkowych przypadków, o których wcześniej poinformowano opinię publiczną, wyniki testów antydopingowych rosyjskiej delegacji były negatywne. W trakcie Igrzysk w Pjingczangu ujawniono dwa przypadki przyjmowania niedozwolonych preparatów przez rosyjskich zawodników. Według MKOL, nie należy tych zdarzeń rozpatrywać jako „systemowego naruszania zasad”.
Restrykcje nałożone w ubiegłym roku na Rosję miały związek z aferą dopingową, która przede wszystkim dotyczyła wykorzystywania niedozwolonych środków farmakologicznych przez Rosjan uczestniczących w 2014 roku, w olimpiadzie w Soczi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski,Soczi/mcm/dyd

COMMENTS