HomeKultura

Międzynarodowy Dzień Teatru. „Polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom”

Międzynarodowy Dzień Teatru. „Polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom”

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński w liście do społeczności teatralnej napisał, że jest to święto podkreślające społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że w tym roku święto „przypada w chwili, gdy świat mierzy się z wyzwaniem bezprecedensowym w naszej współczesnej historii”. Przypomniał, że ograniczenie działalności instytucji kultury i odwołanie wszystkich wydarzeń, będące sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, w szczególny sposób dotyka artystów, a zwłaszcza ludzi teatru.

„Zdając sobie sprawę ze skali tego wyzwania rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje działania ochronne, które obejmują również ludzi i instytucje kultury. Przewidziano wsparcie państwa polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w Internecie i aktywizację po przywróceniu działalności” – napisał wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury jest przekonany, że „polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia”. Skierował wyrazy wielkiego uznania oraz życzył zdrowia, wytrwałości, niesłabnącej nadziei i wszelkiej pomyślności.

Profesor Piotr Gliński podziękował też wszystkim pracownikom teatrów i oper, które aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając między innymi swoje szwalnie na potrzeby szycia masek ochronnych.

„Dziękuję wszystkim pracownikom teatrów i oper – dekoratorom, krawcom, modystkom, garderobianym – nie tylko za ciężką pracę, ale też za wielkie otwarte serca. Dziękuję za solidarność i wzajemne wsparcie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wasze zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy potwierdza prawdę znaną od lat, że kultura i ludzie, którzy ją tworzą, stanowią opokę podczas największych prób – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Piotrowska/i jf/w zr

COMMENTS