HomeKultura

Międzynarodowy Dzień Teatru – odznaczenia dla artystów polskich scen teatralnych

Międzynarodowy Dzień Teatru – odznaczenia dla artystów polskich scen teatralnych

Artyści polskich scen teatralnych, w tym aktorzy, tancerze, reżyserzy i scenografowie otrzymali odznaczenia państwowe i resortu kultury. Uroczystość odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił podczas uroczystości, że polski teatr odgrywał szczególnie ważną rolę z uwagi na uwarunkowania historyczne. „W okresie zaborów to było jedno z nielicznych miejsc, może oprócz kościoła, gdzie żywe słowo, polskie słowo było ważne, było słuchane, przenoszone z pokolenia na pokolenie. Także w okresie ucisku komunistycznego w PRL-u teatr miał szczególne znaczenie obywatelskie i publiczne” – mówił Piotr Gliński. Minister kultury podziękował odznaczonym za współtworzenie polskiego teatru. “Teatr w Polsce żyje, jest interesujący, często kontrowersyjny, ale znajduje swoich widzów w różnych grupach społecznych, bo jest tak bardzo różny”- podkreślił Piotr Gliński. Złote Krzyże Zasługi otrzymali solista baletu i pedagog Bogdan Stanisław Jankowski i scenografka Anna Danuta Bobrowska-Ekiert. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została aktorka Barbara Szałapak. 15 osób otrzymało także odznaczenia resortowe.
Złote medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrali dyrektor Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach Bogumił Mrówczyński oraz aktor i reżyser teatralny Wojciech Adamczyk. Srebrnymi medalami “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali Tomasz Grochoczyński – aktor i były dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i aktorka Maria Chwalibóg. Brązowe medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: aktor, autor i reżyser specjalizujący się w repertuarze dla dzieci i młodzieży Cezary Domagała, aktor estrady Tadeusz Dyszkiewicz, aktor Jerzy Gorzko, wokalistka Anna Konieczna-Nowak; założyciel Sopockiego Teatru Tańca Jacek Krawczyk, pieśniarz, poeta i kompozytor Jerzy Mamcarz, dziennikarka i krytyk teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka oraz tancerki: Urszula Drzewińska, Joanna Czajkowska, Barbara Sier-Janik i Barbara Stefaniak.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/Rita/dyd

COMMENTS