HomePOLSKA

Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że tylko w ubiegłym roku doszło w Polsce do blisko 88 tysięcy wypadków przy pracy. Życie w nich straciło 239 osób.

Przyczyny tragicznych wypadków przy pracy pozostają niezmienne od lat – podkreśla Danuta Rutkowska – rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy. Wyjaśnia, że jedną z przyczyn jest słaba jakość szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy albo ich brak czy niewłaściwa organizacja stanowiska pracy.
Do wypadków dochodzi najczęściej w małych i średnich firmach, zwłaszcza w branży budowlanej – zwraca uwagę profesor Danuta Koradecka – dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Jak mówi, to wynika z natury samego procesu budowy jak prace na wysokości, drążenie wykopów czy też róźne elektryczne prace grożące porażeniem. Z drugiej strony w naturze człowieka jest pewne lekceważenie zagrożeń – dodaje profesor Koradecka
Do wielu wypadków dochodzi też w przemyśle przetwórczym i w transporcie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ofiar Wypadków przy Pracy odbędzie się dziś w Sejmie uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy – pod honorowym patronatem marszałka Marka Kuchcińskiego.

Elżbieta Łukowska, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS