HomePILNE

MFW: Pandemia to kryzys finansowy większy niż w 2008 roku

MFW: Pandemia to kryzys finansowy większy niż w 2008 roku

Nowy kryzys ekonomiczny na świecie jest większy niż kryzys finansowy z 2008 roku – twierdzi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kristalina Georgieva apelowała w czasie wideokonferencji z szefem Światowej Organizacji Zdrowia o globalną solidarność wszystkich krajów i pomoc tym, których gospodarki najbardziej ucierpią w wyniku pandemii.

Kristalina Georgieva podkreślała, że już teraz na świecie sytuacja jest bezprecedensowa. “To jest kryzys jak żaden inny. Nigdy jeszcze w historii Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie byliśmy świadkami zatrzymania światowej gospodarki. Mamy już recesję, która jest znacznie gorsza niż kryzys z 2008 roku. To kryzys, który wymaga od nas, byśmy wszyscy działali razem” – dodała.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego poinformowała, że ponad 90 krajów wystąpiło już do funduszu o pomoc ratunkową z puli, wynoszącej biliard dolarów. Apelowała też do banków, aby już teraz wspierały finansowo rynki w krajach rozwijających się.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych w ostatnich dwóch tygodniach o zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 10 milionów osób. W Hiszpanii, która także jest głęboko dotknięta epidemią, bezrobocie wzrosło do ponad 9 procent.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/WHO/w dw

COMMENTS