HomePILNE

Merkel: To Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w Auschwitz

Merkel: To Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w Auschwitz

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że zawsze trzeba podkreślać, iż to Niemcy odpowiadają za zbrodnie popełnione w Auschwitz. Przemawiając podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau przekonywała, że wspominając tamte wydarzenia, należy zawsze przytaczać pełną nazwę tego miejsca: były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940-1945. Podkreślała, że “Ta nazwa jest ważna. Pełna nazwa”.

“Oświęcim leży w Polsce, ale w październiku 1939 roku został zaanektowany przez Trzecią Rzeszę. Auschwitz był niemieckim obozem zagłady, prowadzonym przez Niemców. Jest dla mnie ważne, by podkreślać ten fakt. Jest ważne, by wyraźnie wskazywać sprawców. My Niemcy jesteśmy winni to ofiarom – i sobie samym” – mówiła Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz podkreśliła, że “odczuwa głęboki wstyd w obliczu barbarzyńskich zbrodni, które zostały popełnione przez Niemców” w Auschwitz. “Były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza granice wszystkiego, co można było sobie wyobrazić. Te straszliwe rzeczy, które wyrządzono kobietom, dzieciom i mężczyznom w tym miejscu, sprawiają, że można tylko zamilknąć” – powiedziała Angela Merkel.

Dodała, że Auschwitz-Birkenau jest częścią historii Niemiec, o której trzeba mówić. Muzeum przechowuje o niej świadectwo.

“Nic nie przywróci życia osobom tu zamordowanym, nic nie sprawi, aby cofnąć czas i usprawiedliwić te straszliwe morderstwa. To wszystko jest częścią niemieckiej historii i tę historię należy opowiadać zawsze po to, abyśmy byli czujni i uważni; aby takie zbrodnie, nawet w zalążku się nie powtórzyły; abyśmy zdecydowanie przeciwstawili się rasizmowi, antysemityzmowi w jakiejkolwiek formie” – mówiła Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz dodała, że “ta historia musi zostać opowiedziana po to, aby zarówno dziś, jak i jutro strzec godności każdego człowieka, aby uczcić godnie pamieć ofiar, o tych, którzy z różnych krajów Europy zostali deportowani do obozu Auschwitz-Birkenau”.

“Pamiętamy o tych, którzy wszystko stracili – rodzinę, przyjaciół, ojczyznę, dom, nadzieję, plany, zaufanie, radość z życia i godność. Pamiętamy także o tych, którzy po II wojnie światowej musieli żyć z piętnem wydarzeń obozowych”, którzy – jak mówiła Angela Merkel, cytując wspomnienia więźniarki – “musieli na nowo nauczyć się tego, że są ludźmi, mającymi imię””.

Angela Merkel dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do udokumentowania tego, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau poprzez utworzenie centrum muzealnego oraz konserwację i odrestaurowanie tego miejsca. “Z dużym zaangażowaniem robi się wszystko, aby to miejsce nadal pokazywało swoje świadectwo” – mówiła kanclerz.

Cytując pisarza Navida Kermaniego, który mówił, że “aby w ogóle można zawrzeć w naszych sercach pamięć o tym miejscu, z którym związanych jest wiele mniejszych miejsc, dla przyszłych pokoleń będzie ważne, aby na własne oczy zobaczyć wszystkie te miejsca, gdzie Niemcy zniszczyły godność ludzką. [Jest ważne] aby udać się do tych krajów, które Niemcy utopiły we krwi”, Angela Merkel przypomniała, że w wielu miejscach – jak Bełżec, Sobibór, czy Treblinka, sprawcy chcieli zatrzeć ślady zbrodni. “Tutaj, w obozie, SS i inni żołnierze nie zdołali przykryć i zniszczyć wszystkich śladów. To miejsce jest świadectwem i to świadectwo należy utrzymać” – podkreśliła niemiecka kanclerz..
“Kto przyjeżdża do obozu i widzi drut kolczasty, wieże strażnicze, więzienie, baraki, pozostałości po krematoriach i komorach gazowych, ten nigdy tego nie zapomni” – mówiła Angela Merkel. Dodała, że “jest to miejsce nauki, świadectwa, ale też zwiększania świadomości. Jest to miejsce, które ma jasny przekaz: nigdy więcej”.

Podkreśliła, że plany konserwacyjne byłego obozu na najbliższe 25 lat wymagają o wiele większych nakładów, dlatego “Niemcy znacząco się przyczynią do jego podniesienia”.

Kilka dni temu niemiecki rząd federalny ogłosił zamiar przeznaczenia kolejnych 60 milionów euro na Fundację Auschwitz-Birkenau. Operuje ona Funduszem Wieczystym służącym ochronie materialnych śladów ludobójstwa i terroru w byłym niemieckim obozie. W ten sposób niemieckie wsparcie dla Fundacji wzrośnie z 60 do 120 milionów euro. W sumie na Fundusz składa się 38 państw, Polska zadeklarowała w 2011 roku wsparcie na poziomie 10 milionów euro.

W uroczystościach na terenie byłego obozu bierze udział między innymi premier Mateusz Morawiecki. Angela Merkel wraz z szefem polskiego rządu oddali hołd ofiarom, składając kwiaty przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11.
To pierwsza wizyta niemieckiej kanclerz w tym byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/jl/ gajCOMMENTS