Merkel i Macron żądają przywrócenia swobodnej żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską

Merkel i Macron żądają przywrócenia swobodnej żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską

Przywódcy Niemiec i Francji żądają przywrócenia swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską. We wspólnym oświadczeniu, Angela Merkel oraz Emmanuel Macron domagają się też uwolnienia przez Rosję ukraińskich marynarzy zatrzymanych w tamtym rejonie.

Obydwoje przywódcy z zadowoleniem przyjęli informacje Trójstronnej Grupy Kontaktowej o zawieszeniu broni we wschodniej Ukrainie. “Zbliżający się Nowy Rok oraz prawosławne Boże Narodzenie powinny być okazją do skupienia się wokół potrzeb ludności cywilnej” – napisali Angela Merkel i Emmanuel Macron. Ponadto wyrazili zaniepokojenie niezgodnym z prawem zajęciem Krymu i użyciem przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej. “Żądamy bezpiecznego, wolnego i niezakłóconego tranzytu dla wszystkich statków przez Cieśninę Kerczeńską oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich nielegalnie zatrzymanych marynarzy ukraińskich. Oni także powinni móc obchodzić nadchodzące święta ze swymi rodzinami” – czytamy w oświadczeniu.
Pod koniec listopada Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie okręty próbujące przepłynąć Cieśniną Kerczeńską z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków załóg aresztowano.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/mcmCOMMENTS

WORDPRESS: 0