5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

MEN jednak „zamaseczkuje” dzieci w szkołach?!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych w szkołach. Jak poinformował szef resortu Dariusz Piontkowski, obowiązek ma dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Decyzję w tej sprawie Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosi jutro lub w piątek. Jak mówił minister Dariusz Piontkowski w przypadku największych szkół wprowadzenie obowiązku, jest najbardziej uzasadnione. Jest to również odpowiedź MEN na postulaty zgłaszane do resortu przez nauczycieli. Przepis, jeśli zostanie wprowadzony, powstanie po konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia.

„W mniejszych szkołach wydaje się, że zagrożenie jest dużo mniejsze i tam, być może, takiego obowiązku nie będzie. Ale różnice między przepisami bezpieczeństwa i higieny w poszczególnych szkołach nie będą między sobą się bardzo różniły, także nauczyciele pracujący w dwóch, lub trzech miejscach na pewno sobie z tym poradzą” – podkreślał minister edukacji nardowej Dariusz Piontkowski.

Rok szkolny rozpocznie się za sześć dni. Ministerstwo Edukacji Narodowej razem z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne sanitarne, które mają obowiązywać w szkołach od 1 września. Dodatkowe ograniczenia będą obowiązywały w powiatach oznaczonych na „żółto” i na „czerwono”.

 

*

 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał aktualizację wytycznych dotyczących opieki przedszkolnej i opieki nad dziećmi do lat 3. Wytyczne dotyczą między innymi konieczności zachowania dystansu społecznego między pracownikami i rodzicami dzieci, a także oddzielenia poszczególnych grup dzieci w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia.

Grupy od 3 do 5 dzieci powinny przebywać w pomieszczeniach nie mniejszych niż 15 metrów kwadratowych, a na każde kolejne dziecko powinno przypadać minimum 2 metry kwadratowe powierzchni. GIS zaleca usunięcie z sal wszystkich zabawek, których nie można skutecznie dezynfekować, natomiast pozostałe zabawki powinny być regularnie myte.

Zgodnie z wytycznymi przedszkola i żłobki powinny zostać wyposażone w termometry bezdotykowe, które należy dezynfekować po użyciu w poszczególnych grupach. Sale, w których przebywają dzieci należy wietrzyć przynajmniej raz na godzinę, a w miarę możliwości dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.

Do przedszkoli i żłobków przyjmowane będą wyłącznie dzieci zdrowe bez objawów chorobowych. Według zaleceń GIS jeżeli w domu dziecka przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.

Wszystkie przedszkola i żłobki powinny zostać wyposażone w środki ochrony i płyny dezynfekujące, a także opracować procedury na wypadek wystąpienia zakażenia koronawirusem u pracowników lub dzieci.

Wytyczne GIS obejmują również wydawanie posiłków w przedszkolach i żłobkach. Powinno odbywać się to z zachowaniem szczególnych zasad higieny, a stoły i krzesła w stołówkach powinny być dezynfekowane po każdej grupie. Firmy cateringowe dostarczające posiłki do placówek powinny korzystać z jednorazowych pojemników i sztućców.
Szczegółowe wytyczne dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/www.gov.pl/d kwi/w dyd

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/o/wcześn./d Pilecki/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520