11 C

Memoriał Wagnera 2017: Polska – Francja 2:3. Ostatni test przed Mistrzostwami Europy

Polscy siatkarze od porażki z Francją rozpoczęli zmagania w XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Turniej jest ostatnim testem przed rozpoczynającymi się 24 sierpnia Mistrzostwami Europy.

Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgiego za niespełna dwa tygodnie rozpoczną rywalizację w mistrzostwach Europy, które na przełomie sierpnia i września odbędą się w Polsce. Rozpoczęty dzisiaj XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera jest więc ostatnim testem formy dla biało-czerwonych oraz Rosji i Francji, które także zagrają o mistrzostwo kontynentu. Stawkę uzupełnia prowadzona przez Stephane’a Antigę drużyna Kanady. To najmocniej obsadzony memoriał w historii. Wszystkie drużyny, które grają w Tauron Arenie w Krakowie, sklasyfikowane są w czołowej ,,10” rankingu FIVB. Na XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera trener De Giorgi powołał 18 zawodników. Tuż przed mistrzostwami Europy zrezygnuje z czterech siatkarzy. Początek pierwszego seta meczu z Francją rozgrywany był punkt za punkt, do stanu 4:4. Po skutecznym bloku Polacy zapisali na swoim koncie piąte oczko i od tej pory, mimo starań rywali, prowadzenia nie oddali już do końca partii.

Kolejna partia rozpoczęła się także grą punkt za punkt. Polakom udało się odskoczyć na 8:6, jednak i ta przewaga została szybko odrobiona przez rywali. Kilka błędów po stronie polskiej drużynie pozwoliło Francji nie tylko na odrobienie strat, ale także zbudowanie pięciopunktowej przewagi. Ostatecznie Trójkolorowi wygrali 25:16. Porażka w drugiej partii spowodowała, że biało-czerwoni od początku trzeciego seta rozpoczęli budowanie przewagi. Udało się to do stanu 5:2. Po przerwie, o którą poprosił Laurent Tillie, rywale szybko doprowadzili do wyrównania. Końcówka seta znów należała do Trójkolorowych. Polacy łatwo jednak meczu nie oddali. W ataku świetnie spisywał się w czwartym secie Dawid Konarski. W ostatniej akcji w partii skutecznie obijał blok rywali, losy meczu musiały rozstrzygnąć się w tie-breaku. Ostatni set układał się zupełnie nie po myśli Ferdinando De Giorgiego i jego podopiecznych. Michał Kubiak łapał się za głowę po skutecznych akcjach Trójkolorowych. Polacy przegrywali już 2:7, pięć skutecznych akcji z rzędu pozwoliło na odrobienie strat. Końcówka była niezwykle zacięta, ostatecznie to rywale zeszli z parkietu ze zwycięstwem.