1.3 C
Chicago
piątek, 26 lutego, 2021

Media w USA o wizycie prezydenta Dudy. „Celem jest wzmocnienie Polski, a ukaranie jej sąsiada i sojusznika z NATO, jakim są Niemcy”

Popularne

Media w Stanach Zjednoczonych szeroko komentują decyzję prezydenta Donalda Trumpa o skierowaniu do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy. Relacjonując wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, amerykańska prasa zwraca tez uwagę na decyzję polskich władz o zakupie myśliwców F-35.

Dziennik „Washington Times” ocenia, że decyzja o skierowaniu do Polski dodatkowych sił wzmacnia relacje polsko-amerykańskie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Gazeta zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Trumpa, w której zasugerował on, że dodatkowe wojska mogą pochodzić z Niemiec. „Wall Street Journal” przypomina, że Polska wypełnia swoje zobowiązania w ramach NATO, wydając na obronność 2% PKB, podczas gdy Niemcy tylko 1,2%. Tłumaczy też, że wielu Polaków uważa Stany Zjednoczone za jedyne państwo, które może ochronić ich kraj przez Moskwą. „Trump wprost mówił, że jego celem jest wzmocnienie Polski, a ukaranie jej sąsiada i sojusznika z NATO, jakim są Niemcy” – pisze „Washington Post”. Dziennik „New York Times” ocenia, że prezydent Donald Trump okazał jednoznaczne poparcie dla Andrzeja Dudy, którego gazeta określa mianem nacjonalistycznego prezydenta. Nowojorski dziennik przedstawia decyzję o wysłaniu do Polski dodatkowego tysiąca żołnierzy jako odpowiedź na „awanturnictwo” Rosji. Gazeta zwraca uwagę, że Donald Trump nie spełnił na razie polskiego postulatu stałej bazy. „New York Times” pisze jednak, że kwestia ta jest nadal dyskutowana.

 

***

Przedstawiciele amerykańskiej Polonii z zadowoleniem przyjęli efekty spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski. Po rozmowach w Białym Domu ogłoszono, że Stany Zjednoczone zwiększą liczebność sił rotacyjnych w Polsce o tysiąc żołnierzy.

Przed spotkaniem Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem przedstawiciele Polonii zorganizowali przed Białym Domem manifestację poparcia dla obecności wojsk amerykańskich w Polsce. „Przesłaniem naszego wiecu jest pokazanie, że Polonia jest zjednoczona i bez podziałów wspiera bezpieczeństwo Polski w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi” – mówił współorganizator pikiety Roman Korzan.

Prezydent Andrzej Duda w drodze na spotkanie z amerykańskim przywódcą przez kilka minut rozmawiał z przedstawicielami Polonii. Kolejne spotkanie miało miejsce podczas przyjęcia w Białym Domu. Zaproszenie na uroczystość otrzymali Polacy z różnych części Stanów Zjednoczonych. „Nie ma lepszego przymierza ” – mówił po wyjściu z Białego Domu kongresmen Dan Lipinski. Mający polskie korzenie polityk, znany jest z działań na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Zwracał uwagę, że przyjaźń udowadniamy wspólnym działaniami od czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, od ponad dwóch wieków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Waszyngton/wk

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane