12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” dla kolejnych Polaków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziesięć medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odebrali potomkowie Polaków, którzy podczas drugiej wojny światowej z narażeniem własnego życia ukrywali i ratowali Żydów. Ceremonia wręczenia odznaczeń, przyznawanych przez Instytut Yad Vashem, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreślała, że dla niej niezwykłe jest bohaterstwo i wielkie serce uhonorowanych Polaków. „Żeby budować przyszłość, trzeba pamiętać o przeszłości. Myślę, że to bardzo ważna misja naszej ambasady robić te uroczystości i pamiętać o tych ludziach, którzy są dla mnie jakimiś prawie nowoczesnymi świętymi. Tak zawsze myślę o tych, którzy w tym procesie stracili swoje życie. Dla mnie to zawsze poruszające i bardzo ważne” – mówiła Anna Azari.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że uroczystość po raz pierwszy i nie bez powodu odbywa się na Zamku Królewskim. „Państwo polskie bardzo ceni tych wspaniałych bohaterów, którzy wtedy, kiedy Niemcy zgotowali Żydom okrutny los byli po ich stronie – po stronie dobra, prawy, wartości. Tu na Zamku Królewskim oddajemy dzisiaj im hołd” – mówił Jan Józef Kasprzyk.
Medalami pośmiertnie zostali odznaczeni: Wiktoria i Jan Ciurlikowie, Karolina Denkiewicz, Adam Rysiewicz, Helena i Aleksander Styś oraz ich dzieci Janina Gołębiowska, Leokadia Wojtkowska i Antoni Styś, Natalia Szczekało oraz jej synowie Ivan i Aleksander, Stanisław Wolski, Aleksandra i Kazimierz Woroszyłło, Marta Kielak, Franciszka Sętkowska, Maria i Adam Świąder.
Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie drugiej wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni.
Polacy są narodem z największą liczbą „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” – stanowią jedną czwartą wszystkich odznaczonych. Tych na całym świecie jest ponad 26 i pół tysiąca. Na wręczanych medalach widnieje pochodzący z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520