15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Medale Pro Patria dla krewnych ofiar katyńskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dwunastu krewnych ofiar katyńskich zostało odznaczonych medalami Pro Patria.

To osoby, które w 2009 r. wniosły skargę katyńską przeciwko Federacji Rosyjskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W 76. rocznicę ujawnienia zbrodni w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyła się uroczystość wręczania medali za zasługi w walce o pamięć o Katyniu.
Skargę katyńską wniosło piętnastu bliskich ofiar sowieckiej zbrodni na polskich jeńcach, dokonanej w 1940 roku. W 2012 r. Trybunał w Strasburgu orzekł, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną, nieulegającą przedawnieniu. Sędziowie uznali też, że krewni zamordowanych byli poniżająco traktowani przez Rosję, która odmawiała im statusu pokrzywdzonych w śledztwie. Orzekli jednak, że Trybunał nie ma kompetencji, aby oceniać rzetelność śledztwa w sprawie Katynia, prowadzonego przez Rosjan. Polacy wnieśli apelację, ale Wielka Izba Trybunału przesądziła, że nie będzie oceniać rosyjskiego postępowania katyńskiego. „Nawet jeśli Europejski Trybunał Praw Człowieka nie umiał oddać państwu sprawiedliwości, to wygrali państwo tę walkę o honor” – powiedział minister Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu MSZ.
Córka porucznika Wincentego Wołka – Witomiła Wołk-Jezierska była inicjatorką skargi przeciwko Rosji. „Przez wiele lat w tym poszukiwaniu prawdy i prawa byliśmy sami” – powiedziała, występując w imieniu grupy skarżącej Rosję w Trybunale. Podkreślała, że krewni sami musieli docierać do prawdy o swoich bliskich. W dalszym ciągu ta grupa krewnych apeluje o sprowadzenie szczątków wszystkich ofiar katyńskich do Polski.

IAR/Ewa Tylus/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520