HomePILNE

May zgadza się na głosowanie ws. drugiego referendum brexitowego pod pewnym warunkiem

May zgadza się na głosowanie ws. drugiego referendum brexitowego pod pewnym warunkiem

Brytyjska premier Theresa May zgodziła się na głosowanie w sprawie drugiego referendum brexitowego, ale pod warunkiem poparcia przez posłów jej wizji wyjścia kraju z Unii Europejskiej. 

Gdyby posłowie poparli w drugim czytaniu ustawę o wyjściu z Unii, jeszcze przed końcem prac legislacyjnych odbyłoby się głosowanie w sprawie zorganizowania drugiego referendum zatwierdzającego umowę lub odwołującego brexit. To jedna z modyfikacji, które mają sprawić, że wynegocjowana przez Theresę May umowa w końcu uzyska od Izby Gmin zielone światło.
Podczas wtorkowej przemowy premier przekonywała, że Izba Gmin stoi przed ostatnią szansą na szybkie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, bo umowa wynegocjowana przez premier jest jedyną znajdującą się na stole, a parlament “zrobi wszystko, by zablokować wyjście bez porozumienia”.
Premier proponuje, by najpierw posłowie przyjęli w drugim czytaniu ustawę o zaakceptowaniu umowy brexitowej, a potem na tej podstawie mogą zdecydowali, czy obywatele będą mieli szansę zaakceptować ją lub odrzucić w drugim głosowaniu. Inną opcją, za którą mogliby się opowiedzieć Brytyjczycy, byłoby odwołanie wyjścia kraju z Unii. “Tym posłom, którzy chcą referendum zatwierdzającego umowę, mówię: najpierw musimy mieć umowę, a wcześniej – ustawę o jej zatwierdzeniu” – powiedziała premier.
Theresa May od dawna stara się przekonać posłów do zaakceptowania jej wizji brexitu. Nie pomogła obietnica rychłej dymisji, nie powiodły się też negocjacje z szefem lewicowej opozycji.
Pośród innych proponowanych dziś przez premier rozwiązań są głównie te znane: gwarancje co do regulacji dotyczących ochrony środowiska i praw pracowniczych. Jest też jednak oferta, by posłowie zdecydowali, czy chcą pozostać w unii celnej dłużej niż początkowo zakładał rząd. Układ byłby tymczasowy, wbrew żądaniom szefostwa Partii Pracy.

IAR/Adama Dąbrowski/em/kj

COMMENTS