Mateusz Morawiecki: Pomnik smoleński w Budapeszcie upamiętnia walkę o lepszą Europę

Mateusz Morawiecki: Pomnik smoleński w Budapeszcie upamiętnia walkę o lepszą Europę

Mateusz Morawiecki powiedział, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie świadczy o więzi, łączącej Polskę i Węgry.

Szef polskiego rządu wraz z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, wzięli udział w odsłonięciu pomnika.

Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie wspólnej pamięci o ludziach, którzy walczyli o lepszą przyszłość krajów tej części Europy. Zwrócił uwagę, że nie sposób zrozumieć historię Polski bez zrozumienia historii tragedii smoleńskiej. Polski premier podkreślił również znaczenie tego, że Węgrzy starają się nie tylko zrozumieć polskie dzieje, ale również chcą je uczcić. “To, że budują ten pomoc pamięci ku przyszłości zasługuje na najwyższą wdzięczność. Za to chciałem gorąco podziękować” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polski premier wyraził także uznanie dla walki premiera Viktora Orbana o lepsze Węgry i lepszą Europę. Wyraził również nadzieję, że dzięki Wiktorowi Orbanowi, narodowi węgierskiemu i przyjaźni polsko-węgierskiej Europa będzie stawała się lepsza.

Odsłonięty dziś monument składa się z kopca z krzyżem, bramy, płaskorzeźby Lecha Kaczyńskiego i tablicy z listą ofiar katastrofy. Powstał z inicjatywy rządu węgierskiego. W jego budowę zaangażował się między innymi Zsolt Németh przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Węgier.

IAR/własne/zr/MR/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0