HomePILNE

Marszałek Sejmu: W ciągu 14 dni podejmę decyzje o terminie wyborów

Marszałek Sejmu: W ciągu 14 dni podejmę decyzje o terminie wyborów

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że w ciągu 14 dni podejmie decyzję o terminie wyborów prezydenckich. Jak mówiła dziennikarzom w Sejmie, zrobi to po opublikowaniu uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Dodała, że trzeba stworzyć kalendarz wyborczy, który musi zaopiniować PKW. “W ciągu 14 dni z pewnością ogłoszę” – powiedziała Elżbieta Witek.

Wczoraj wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że w zarządzonych na 10 maja wyborach prezydenckich nie było możliwości głosowania na kandydatów. PKW uznała, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie przepisu Kodeksu wyborczego, który skutkuje ponownym zarządzeniem wyborów w przypadku zarówno jednego, jak i braku kandydatów – wówczas też nie odbywa się głosowanie.

“Ta uchwała, która – podkreślam – zapadła jednogłośnie, jest ostateczna i podlega doręczeniu marszałkowi Sejmu i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Ona powoduje, że ten proces wyborczy rozpoczyna się od nowa. W terminie 14 dni od publikacji marszałek Sejmu wyda postanowienie o zarządzeniu wyborów. A następnie w ciągu 60 dni powinny się odbyć wybory” – wyjaśnił wczoraj przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/w kj

COMMENTS