HomePOLSKA

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński rezygnuje

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński rezygnuje

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że jutro zrezygnuje z pełnionej funkcji. Natomiast prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zapowiedział uregulowanie sprawy lotów najważniejszych osób w państwie. Politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w siedzibie PiS w Warszawie.

Marek Kuchciński wyjaśnił, że powodem rezygnacji są “oczekiwania społeczne”. Dodał, że jego loty rządowymi samolotami, z których korzystała także rodzina, nie spowodowały złamania prawa. “Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że podczas mojej działalności nie złamałem prawa” – podkreślił marszałek.

Polityk dodał, że “wywołująca kontrowersje” liczba lotów, była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywał podczas swojej pracy. Jak bowiem tłumaczył, przyjął model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą.

Rezygnację z powierzonej mu 12 listopada 2015 roku funkcji marszałka Sejmu Marek Kuchciński zamierza złożyć jutro.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie złamał prawa w sprawie lotów rządowym samolotem. Prezes PiS dodał, że nie doszło także do naruszenia politycznych obyczajów. Podkreślił, że decyzja Marszałka Kuchcińskiego o ustąpieniu, wpisuje się w politykę rządu. “Decyzja marszałka jest dowodem postawy, która jest związana z naszym hasłem: “słuchać Polaków, służyć Polsce”” – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zapowiedział jednocześnie uregulowanie sprawy lotów najważniejszych osób w państwie. Jarosław Kaczyński podkreślił, że sprawa wykorzystywania rządowych samolotów musi zostać uregulowana, by skoordynować działania Kancelarii Rady Ministrów, Prezydenta, Sejmu, Senatu. “Skoro opinia publiczna domaga się rygorów, to te rygory rzeczywiście będą” – powiedział szef PiS.

Pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Marek Kuchciński podkreślił, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

Wczoraj warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.

 

**

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że jutro izba będzie wybierała nowego marszałka. Zapowiedział, że PiS zgłosi swojego kandydata. Jutro rano przed posiedzeniem rezygnację ma złożyć obecny marszałek Marek Kuchciński, co zapowiedział dziś.

 

 

IAR/to/

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/zbiorcza/jl/to/

COMMENTS