HomePILNE

Marszałek Sejmu E.Witek: Chcę, aby 6 sierpnia prezydent był wybrany i zaprzysiężony

Marszałek Sejmu E.Witek: Chcę, aby 6 sierpnia prezydent był wybrany i zaprzysiężony

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła dziś datę wyborów prezydenckich – 28 czerwca. Powiedziała, że kalendarz wyborczy został ułożony w ten sposób, by 6 sierpnia prezydent był już wybrany i zaprzysiężony. Marszałek Sejmu dodała, że chciałaby, aby kampania wyborcza, która rozpoczyna się w dniu ogłoszenia daty wyborów, była przede wszystkim uczciwa.

Marszałek Witek zaznaczyła, że za przeprowadzenie wyborów odpowiedzialna jest Państwowa Komisja Wyborcza. PKW pozytywnie zaopiniowała przedstawiony kalendarz wyborczy, który pozwala na wybór i zaprzysiężenie głowy państwa przed końcem kadencji urzędującego prezydenta.

“Chciałabym, żebyśmy 28 czerwca mogli zagłosować i wybrać prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, tak żebyśmy przed 6 sierpnia, czyli przed datą, która jest wymagana, mieli wybranego i zaprzysiężonego nowego prezydenta. Życzę, żeby wszyscy w tym roku do tych wyborów podeszli w sposób szczególny, bo sytuacja jest wyjątkowa” – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Ewentualna druga – dwa tygodnie później. Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca. Wybory prezydenckie odbędą się w sposób mieszany – głosować będzie można tradycyjnie, przy urnie, lub w sposób korespondencyjny.
Kadencja urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

IAR/TVP Info/d kwi/i mj/w to/

COMMENTS