Marsz Suwerenności w Warszawie się odbędzie – zakaz prezydenta Warszawy prawomocnie uchylony

Marsz Suwerenności w Warszawie się odbędzie – zakaz prezydenta Warszawy prawomocnie uchylony

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak poinformował na Twitterze, że zakaz przeprowadzenia organizowanego przez narodowców Marszu Suwerenności 1 maja został prawomocnie uchylony.

Zakaz wydał w piątek stołeczny ratusz. Sąd pierwszej instancji w niedzielę uchylił decyzję, ale władze Warszawy złożyły zażalenie na postanowienie sądu. Dziś Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie.

Po niedzielnej decyzji o uchyleniu zakazu Marszu Suwerenności prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oświadczył, że odpowiedzialność za to, by wydarzenia z nim związane odbyły się pokojowo, spoczywa na policji i kierownictwie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.

Do słów Rafała Trzaskowskiego odniósł się szef resortu spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. Na Twitterze minister napisał, że polska policja “zawsze kieruje się bezpieczeństwem wszystkich obywateli, również tych, którzy uczestniczą w legalnych manifestacjach”. Joachim Brudziński dodał, że policja nie jest od oceniania, które zgromadzenia popiera prezydent Warszawy, a które nie. “Jeżeli ratusz posiada wiedzę o nielegalnej manifestacji, powinien zawiadomić prokuraturę. Apeluję i proszę o rozsądek i spokój” – napisał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Marsz Suwerenności rozpocznie się w środę 1 maja o 13:30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Jego uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na ulicę Jasną, przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Jak zaznaczają organizatorzy, tam uczestnicy Marszu będą domagać się poszerzenia swobody i niezawisłości Polski od Brukseli – na przykład w obszarze sądownictwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Twitter/hm/jj/sk



COMMENTS

WORDPRESS: 0