HomePOLSKA

Marsz Powstania Warszawskiego rozwiązany przez urzędników Gronkiewicz-Waltz. Prowokacja?!

Marsz Powstania Warszawskiego rozwiązany przez urzędników Gronkiewicz-Waltz. Prowokacja?!

Po blokadzie policji uczestnicy Marszu Powstania Warszawskiego udali się na Plac Zamkowy chodnikiem. Tuż po 17:00 zgromadzenie zostało rozwiązane przez policję na Rondzie de Gaulle’a,a na wniosek stołecznego Ratusza. 
Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała IAR, że zgromadzenie zostało rozwiązane z powodu posiadania przez uczestników flag i koszulek z symboliką nawiązującą do organizacji promujących ustrój totalitarny. Były to między innymi krzyż celtycki i hasło “Raz sierpem, raz młotem – czerwoną hołotę” “Tych elementów było sporo” – zaznaczyła Ewa Gawor. Jutro organizator ma otrzymać na piśmie decyzję z uzasadnieniem wstrzymania marszu.
Stołeczna policja potwierdza, że zgromadzenie zorganizowane przez ONR z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostało skutecznie rozwiązane. Jak poinformował Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji, uczestnicy poszli dalej chodnikiem – najpierw pojedynczo, a następnie dołączyli do legalnego zgromadzenia na Placu Zamkowym. Dalszy przemarsz potwierdził szef MSWiA Joachim Brudziński. Na Twitterze podziękował uczestnikom za to, że- jak napisał- “nie dali się sprowokować po niezrozumiałej decyzji” prezydent Warszawy. “Mam nadzieję,że nie chodziło o wywołanie kolejnej awantury” – napisał Joachim Brudziński. Minister potwierdził, że policja została poinformowana przez przedstawiciela ratusza o rozwiązaniu zgromadzenia i zgodnie z prawem musiała pouczyć organizatora o tej decyzji.
Z kolei policja napisała na Twitterze, że- w jej ocenie- marsz przebiegał spokojnie i nie odnotowano poważnych zdarzeń. “Policjanci Komendy Stołecznej Policji zostali poinformowani przez przedstawiciela Ratusza o rozwiązaniu zgromadzenia i zgodnie z prawem musieli poinformować uczestników o tej decyzji” – czytamy na Twitterze.
———————————————————————————-
Szef MSWiA Joachim Brudziński potwierdza we wpisie na Twitterze, że “powodem rozwiązania przez Hannę Gronkiewicz- Waltz Marszu Powstania Warszawskiego była koszulka jednego z uczestników z sierpem i młotem” “Takie uzasadnienie otrzymała policja od przedstawiciela ratusza”- informuje
Jego zdaniem, powód ten jest- jak napisał- “totalnie od “czapy”. “Mam nadzieję, że nie chodziło o wywołanie kolejnej awantury”- dodaje szef MSWiA we wpisie na Twitterze.
Joachim Brudziński napisał również, że według policji “nie było powodu do rozwiązania zgromadzenia”.
“Dziękuję wszystkim uczestnikom Marszu, że nie dali się sprowokować po niezrozumiałej decyzji Hanny Gronkiewicz- Waltz”- napisał minister na Twitterze. Dodał, że zadaniem policji “jest zapewnienie bezpieczeństwa, a nie uniemożliwianie spokojnego oddania hołdu Powstańcom”.
“Policjanci Komendy Stołecznej Policji zostali poinformowani przez przedstawiciela ratusza o rozwiązaniu zgromadzenia i zgodnie z prawem musieli poinformować uczestników o tej decyzji. W naszej ocenie, marsz przebiegał spokojnie – nie odnotowaliśmy poważnych zdarzeń”- napisał na Twitterze Joachim Brudziński.
.Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powiedziała IAR, że zgromadzenie zostało rozwiązane z powodu posiadania przez uczestników flag i koszulek z symboliką nawiązującą do organizacji promujących ustrój totalitarny. Były to między innymi krzyż celtycki i hasło “Raz sierpem, raz młotem – czerwoną hołotę” “Tych elementów było sporo” – zaznaczyła Ewa Gawor. Jutro organizator ma otrzymać na piśmie decyzję z uzasadnieniem wstrzymania marszu.
Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości szedł na Plac Zamkowy. Po dojściu z Ronda Dmowskiego na Rondo de Gaulle’a policja wstrzymała marsz na wniosek Ratusza. Po rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego jego uczestnicy spokojnie przeszli chodnikami Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie odbyło zgłoszone kolejne zgromadzenie przez środowiska narodowe

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza, TT/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/dyd

COMMENTS