HomePILNE

Marek Falenta zatrzymany w Hiszpanii

Marek Falenta zatrzymany w Hiszpanii

Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania Marek Falenta został zatrzymany w Hiszpanii. Biznesmena, który na początku lutego nie stawił się w zakładzie karnym, policjanci poszukiwali od prawie dwóch miesięcy.

“Udało się go zatrzymać w Walencji” – powiedział Polskiemu Radiu Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji. Dodał, że mężczyzna był zaskoczony zatrzymaniem. “Miejsce jego pobytu wskazali polscy policjanci, którzy są na miejscu. Poprosiliśmy kolegów z policji hiszpańskiej, aby wraz z polskimi funkcjonariuszami dokonali zatrzymania. Teraz pan Falenta przebywa w areszcie policyjnym hiszpańskiej policji, gdzie będzie do dyspozycji sądu” – mówił rzecznik. Mariusz Ciarka dodał, że polski wymiar sprawiedliwości zwróci się o przekazanie Marka Falenty do Polski, aby mógł tutaj odbyć karę pozbawienia wolności.
Po uzyskaniu zgody, policja w konwoju sprowadzi Falentę do kraju, zapewne odbędzie się to drogą lotniczą.
“Mrówcza praca i bardzo dobra współpraca międzynarodowa. Polska policja jest ceniona przez policje innych państw. I tutaj należą się podziękowania dla poszczególnych państw, z którymi współpracowaliśmy”- powiedział Mariusz Ciarka.

Szef MSWiA Joachim Brudziński na Twitterze pogratulował policjantom zatrzymania. “Tak jak mówiłem, Polska Policja jak zawsze dała radę. Marek Falenta zatrzymany. Słowa uznania kieruję do funkcjonariuszy zaangażowanych w tę akcję”- napisał. Wtórował mu wiceminister resortu Jarosław Zieliński, który odpowiada za policję. “Falenta zatrzymany. Gratuluję Polskiej Policji. Kolejny raz dobra, policyjna robota. Wielkie słowa uznania, szczególnie że ujęcie poszukiwanego nastąpiło daleko od polskich granic”- napisał na Twitterze Jarosław Zieliński.
Za zlecenie nagrywania rozmów polityków Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w warszawskich restauracjach Marek Falenta został prawomocnie skazany w styczniu 2017 roku na 2,5 roku więzienia.
Marek Falenta miał się stawić 1 lutego w zakładzie karnym, by odbyć karę, ale tego nie zrobił. Od tego momentu się ukrywał. 28 marca sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Pawlica/Wj/dydCOMMENTS