HomePOLSKA

Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji szefa KNF

Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji szefa KNF

Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Przyjął ją premier Mateusz Morawiecki, co w radiowej Trójce potwierdził szef jego Kancelarii Michał Dworczyk. Wcześniej rzecznik KNF Jacek Barszczewski powiedział IAR, że Marek Chrzanowski zadeklarował złożenie dymisji “kierując się odpowiedzialnością za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i koniecznością wyjaśnienia sprawy, o której doniosły media”.

 

Decyzja Marka Chrzanowskiego ma związek z dzisiejszą publikacją “Gazety Wyborczej”. Dziennik napisał, opierając się między innymi na zawiadomieniu skierowanym do prokuratury, że Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku za około 40 milionów złotych. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. Według dziennika kwota 40 milionów złotych miała stanowić wynagrodzenie dla prawnika zaproponowanego przez szefa KNF.
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszcząć śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Sprawę prowadzi śląska delegatura Prokuratury Krajowej wspierana przez CBA. Prokurator generalny dodał, że objął śledztwo osobistym nadzorem. Zbigniew Ziobro poinformował, że wstępna kwalifikacja czynu, o który podejrzany jest szef KNF to przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią.
Zbigniew Ziobro dodał, że śledczy badają też podmioty finansowe z grupy Getin, w której główną rolę odgrywa Leszek Czarnecki. „Prokuratura od dłuższego czasu prowadzi też czynności procesowe i jest zainteresowana działaniami niektórych podmiotów z grupy Getin, której najważniejszym właścicielem jest pan Czarnecki. Również od strony procesowej jesteśmy zainteresowani, jako prokuratura, działaniami wiodącego właściciela całej grupy w kontekście zawiadomień złożonych przez bardzo wielu polskich obywateli” – wyjaśnił prokurator generalny.
Zbigniew Ziobro zapewnił, że oba postępowania są prowadzone bardzo intensywnie i z determinacją. “Nie będziemy patrzeć na legitymacje partyjne, na wpływy i pozycje bądź wielkie pieniądze osób, które są przedmiotem zainteresowań tych śledztw” – zapowiedział prokurator generalny.
Zbigniew Ziobro zaznaczył, że prokuratura wciąż nie otrzymała od Leszka Czarneckiego nagrania potwierdzającego, że szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku za około 40 milionów złotych. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk z zadowoleniem przyjął informację o zapowiedzianej dymisji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. “Bardzo dobrze, że ta dymisja znalazła się na stole” – powiedział dziennikarzom w Sejmie Michał Dworczyk. Dodał, że chodzi o powagę urzędu, oraz że było to jedyne, sensowne wyjście. “Niezależnie od złożonej dymisji, ta sytuacja (…) musi zostać wyjaśniona w stu procentach” – zaznaczył. Powiedział, że w zależności od ustaleń służb i prokuratury, będą podejmowane dalsze kroki.
Komisja Nadzoru Finansowego odrzuca zarzuty sformułowane pod adresem przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Jak napisano w oświadczeniu KNF, propozycja taka nie padła, a informacja “Gazety Wyborczej” jest nieprawdziwa.
Jutro Marek Chrzanowski miał się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do tej rozmowy. Miał w niej uczestniczyć również koordynator służb specjalnych Michał Kamiński.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn.dwi, AA, Małgorzata Naukowicz, Rita, A.Drążkiewicz, J.Turkowska, Wj/dw

COMMENTS