Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? TK ma wytłumaczyć źle skonstruowane prawo

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku? TK ma wytłumaczyć źle skonstruowane prawo

Mandat za spacer z dzieckiem w wózku po chodniku grozi karą nawet do 5 tys. złotych. Rodzic popełnia wykroczenie nawet jadąc z dzieckiem tramwajem, czy autem. Dlaczego? Chodzi o lukę prawną, którą uwypuklił Sąd Rejonowy w Sokółce. Czy prawo wymaga nowelizacji? Dziecko poniżej siódmego roku życia nie może przebywać na drodze. Jak mówi prawo – rodzic popełnia wykroczenie prowadząc dziecko za rękę po chodniku, podróż autem, czy tramwajem i grozi mu mandat nawet do 5 tys. złotych. 

 

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku nawet do 5. tys złotych to kontrowersyjna sprawa. Co na ten temat mówi prawo? Osoba odpowiedzialna za przyzwolenie dziecku poniżej siódmego roku życia na przebywanie na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego dopuszcza się wykroczenia. A ponieważ droga to nie tylko jezdnia, ale również pobocze, chodnik, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych nie możemy poruszać się z dzieckiem na żadnym z tych obszarów. Przepis, który tego zabrania to:

 

 

    • art. 89 kodeksu wykroczeń

 

    • za jego nieprzestrzeganie grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

 

 

O tym przepisie nie wie zbyt wiele osób, policja nadzwyczaj rzadko wystawia na jego podstawie mandat. Jednak w ostatnim czasie złożono wniosek o ukaranie dwóch kobiet, matek dzieci poniżej siódmego roku życia, które złamały przepis, pozwalając swoim pociechom na spacer wiejską drogą. Wtedy po raz pierwszy sąd zakwestionował sens art. 89 kodeksu wykroczeń.

 

Kiedy sprawa dwóch matek, które dopuściły się złamania art. 89 kodeksu wykroczeń trafiła do Sądu Rejonowego w Sokółce, ten postanowił się mu przyjrzeć. Wyraził wtedy swoje wątpliwości, czy przepis jest zgodny z konstytucją, ponieważ wynika z niego, że istnieje zakaz przewożenia dziecka:

 

 

    • autem,

 

    • w tramwaju,

 

    • w wózku.

 

 

Co więcej, samo przebywanie dziecka na chodniku, który jest częścią drogi, podlega karze. Przepis został źle sformułowany, dlatego sąd zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego. Brak zawężenia miejsca wykroczenia do któregoś z ww. elementów oznacza wprost, że dziecko do lat 7 nie może przebywać na żadnej części drogi, w tym także na chodniku i drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

 

Stąd wynika wprost również zakaz przebywania dziecka do lat 7 w samochodzie, tramwaju, pociągu, autobusie, wózku dla dzieci, furmance, rowerze i jakimkolwiek innym pojeździe – argumentuje sąd w Sokółce.

 

KŁ aip



COMMENTS

WORDPRESS: 0