HomeŚwiat

“Mama tata i dzieci” – inicjatywa wprowadzenia wspólnych definicji małżeństwa i rodziny w Unii Europejskiej

“Mama tata i dzieci” – inicjatywa wprowadzenia wspólnych definicji małżeństwa i rodziny w Unii Europejskiej

Ponad sto tysięcy podpisów zebrano pod Europejską Inicjatywą Ustawodawczą “Mama tata i dzieci” – poinformował Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Akcja ma na celu doprowadzenie do przyjęcia przez Komisję Europejską wspólnych definicji: “małżeństwa” i “rodziny” dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Komitet Inicjatywy składa się z siedmiu przedstawicieli krajów Unii, w tym: Polski, Chorwacji, Portugalii i Szwecji.
Olaf Szczypiński z Ordo Iuris powiedział, że potrzebne są jednolite definicje: “małżeństwa” i “rodziny”, jednakowo traktowane we wszystkich dokumentach państw członkowskich. “Rozumienie tych wartości się zmienia, dlatego potrzebna jest ich definicja. Kiedyś było naturalnym, czym jest małżeństwo i rodzina i nie trzeba było definiować tych pojęć” – wyjaśniał.
Zbiórka prowadzona jest w całej Europie. Internauci swoimi podpisami wyrażają poparcie dla projektu rozporządzenia, który zakłada, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, a określenie “rodzina” obejmuje małżonków, potomstwo oraz bezpośrednich krewnych.
Najwięcej podpisów – blisko 37 tysięcy – złożyli internauci z Polski.
Komisja Europejska będzie musiała zająć się Europejską Inicjatywą Ustawodawczą “Mama tata i dzieci”, jeśli łącznie – na terenie Unii Europejskiej – zostanie zebranych milion podpisów do grudnia tego roku. Podpisy muszą też zostać zebrane w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich Unii.

Ewa Tylus/dydCOMMENTS