Małżeństwo to kobieta i mężczyzna, a dziecko jest człowiekiem od poczęcia. Za takie poglądy już się karze na polskich uczelniach

Małżeństwo to kobieta i mężczyzna, a dziecko jest człowiekiem od poczęcia. Za takie poglądy już się karze na polskich uczelniach

Coraz więcej środowisk apeluje do władz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w obronie profesor Ewy Budzyńskiej, wobec której uczelnia prowadzi postępowanie dyscyplinarne.

Socjolog jest oskarżana o homofobię i nietolerancję. Grupa studentów zgłosiła rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, że podczas zajęć “Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych” profesor Budzyńska mówiła, między innymi, o rodzinie w kontekście nauki chrześcijańskiej podkreślając, że jest ona podstawową i naturalną komórką społeczeństwa, opartą na związku kobiety i mężczyzny. Ponadto, odnosząc się do kwestii medycznych, nazwała człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem.

W geście protestu przeciwko cenzurze ideologicznej profesor Budzyńska zdecydowała się odejść z uczelni.
Sprawę w obronie socjolog prowadzi Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris. Adwokat Magdalena Majkowska powiedziała Polskiemu Radiu, że zarzuty wobec profesor Budzyńskiej są bezzasadne. „Jej zachowanie było zgodne zarówno z prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, jak i przede wszystkim z Konstytucją, która w artykule 73. gwarantuje prawo do prowadzenia badań naukowych” – uzasadniała Magdalena Majkowska.

Instytut Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny prowadzą społeczną akcję wsparcia socjolog. Poprzez stronę internetową bronmyprofesor.pl można złożyć swój podpis pod petycją do władz uczelni o wycofanie postępowania dyscyplinarnego wobec profesor Budzyńskiej, a także zwrócić się z apelem do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, o podjęcie działań, które przywrócą wolność debaty akademickiej na polskich uniwersytetach.
Magdalena Majkowska podkreśla, że obrona profesor Budzyńskiej, to obrona swobody prowadzenia badań naukowych, wolności akademickiej, wolności słowa. „Ważną kwestią jest to, że wszystkie informacje przekazywane przez panią profesor są oparte o literaturę naukową”- dodała adwokat. Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny zwraca uwagę, że zasłużonej profesor Budzyńskiej należą się publiczne przeprosiny ze strony uczelni.

Dział analiz prawnych Instytutu Ordo Iuris przygotował także projekt zmiany ustawy w „Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce”, chroniący wolność słowa i badań na uczelniach. Instytut opublikował raport dotyczący 28 przypadków naruszania wolności słowa, które miały miejsce na polskich uczelniach w latach 2013-2019.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ M.Jędrzejczyk/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0