8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Małopolska: Sensacyjne odkrycie archeologiczne na cmentarzysku pod Wojniczem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niezwykłego odkrycia dokonali tarnowscy archeolodzy na cmentarzysku sprzed 3 tysięcy lat pod Wojniczem. W grobach znajdowało się naczynie rytualne pochodzące ze starożytnej Grecji. Historycy zastanawiają się, jak mogło trafić do Małopolski.

Na cmentarzysko ciałopalne natrafiono w maju ub. r. zupełnie przez przypadek. W miejscu gdzie spoczywali nasi przodkowie od wielu lat znajdowała się prowizoryczna odkrywka piasku i jeden z mieszkańców pobierając potrzebny mu materiał, zwrócił uwagę na dziwne kamyki o nieregularnych kształtach. Okazało się, że były to ludzkie kości. Sprawą szybko zajął się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Latem w terenie pojawili się archeolodzy tarnowskiego muzeum. Rozkopali kilkanaście arów ziemi. Znaleźli w sumie 56 grobów. Cmentarzysko datowane jest na 700 – 500 r. p. n. e. – Mamy tutaj do czynienia z odmianą Kultury Łużyckiej.

 

Do każdej urny, w której składano przepalone kości, jako dar grobowy dokładano elegancką czarkę lub czerpak. W urnach znaleźliśmy także po dwa, trzy kamienie. Są to otoczaki rzeczne o średnicy pięciu centymetrów – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który uczestniczył w wykopaliskach. Do urn ze szczątkami składano również cenne przedmioty. Ich elementy zachowały się do naszych czasów w całkiem niezłym stanie. Jedno z nich przykuło szczególną uwagę historyków. Ostatnio okazało się, że niewielka waza, to grecki kernos. – Jest to naczynie o charakterze religijnym, rytualnym, związane z obrzędami powiązanymi z boginią Demeter – wyjaśnia dyrektor Szpunar. To w mitologii greckiej bogini płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Archeolodzy próbują teraz wyjaśnić skąd naczynie z odległej Grecji znalazło się pod Wojniczem. Historycy mają kilka hipotez na ten temat.

 

– Jedną z nich jest, to że naczynia dostały się tu poprzez Scytów. Niedawno archeolodzy z Rzeszowa odkryli grodzisko tego ludu niecałe sto kilometrów od granic Tarnowa. A Scytowie mieli bardzo dobre kontakty z greckimi miastami na Krymie i nad Morzem Czarnym – mówi Andrzej Szpunar. Archeolodzy nie wykluczają również, że w jakiś sposób naczynie bezpośrednio trafiło z Grecji przyniesione przez podróżującego kupca. – To niewątpliwie sensacyjne odkrycie. Jest to dopiero drugi taki okaz w Polsce – przekonuje dyrektor Szpunar.

 

-Archeolodzy prowadzili wykopaliska w lecie ub. r.
-Andrzej Szpunar zastanawia się w jaki sposób naczynie z Grecji trafiło pod Wojnicz
-Wiele innych naczyń, które znajdowały się na cmentarzysku zostały odnowione
aip
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520