HomePOLSKA

Maksymalnie pięciu uczestników mszy świętych. Episkopat wydał komunikat do wiernych

Maksymalnie pięciu uczestników mszy świętych. Episkopat wydał komunikat do wiernych

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce od 25 marca w mszach i innych obrzędach religijnych będzie mogło brać udział maksymalnie 5 osób, nie licząc tych sprawujących posługę. Wcześniej mogło to być 50 osób. W związku z nowym rozporządzeniem rządu, komunikat do wiernych wystosował Episkopat.

 

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, w nowym komunikacie zwraca uwagę na nadchodzący Wielki Tydzień. Wielkanoc odbędzie się 12 kwietnia, tymczasem nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd, mają obowiązywać do 11 kwietnia. Dla wiernych oznacza to, że nie będą mogli brać udziału w celebracji liturgii Wielkiego Tygodnia. Nie będzie to możliwe w kościele, jednak już od wprowadzenia przez rząd pierwszych ograniczeń, w internecie pojawia się coraz więcej transmisji mszy, w niedziele są one emitowane także przez najpopularniejsze stacje telewizyjne.

– Kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu – apeluje abp Gądecki w komunikacie Episkopatu.

Arcybiskup przypomina także o osobach potrzebujących: starszych, chorych, samotnych, które zapewnia o swojej modlitwie. Wiernych zachęca do „solidarnego podejmowania uczynków miłosiernych” wobec nich.

Abp Gądecki informuje także o zawierzeniu Polski Matce Boskiej. Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku – czytamy w komunikacie KEP.

Red. ASZ AIP

COMMENTS