Magiczne Zaduszki Jazzowe w teatrze Chopina

Magiczne Zaduszki Jazzowe w teatrze Chopina

Już od 20. lat Polonia w Chicago gromadzi się w pierwszy poniedziałek listopada w teatrze Chopina, aby oddać się jazzowej uczcie. Tak też było i w tym roku.

Zaduszki Jazzowe, których organizatorem od lat jest Tadeusz Żaczek  co roku przyciągają miłośników jazzu. W tym roku, podczas uroczystych XX Zaduszek Jazzowych 5 listopada na dwóch scenach teatru Chopina mogliśmy usłyszeć znakomitych wykonawców jazzowych z Chicago, ale także z Polski, a nawet z dalekiej Australii.

Koncert rozpoczęł słynący z gry na harmonijce Jacek Mroczka z zespołem bluesowym Lemon Blues. Następnie mogliśmy wysłuchać grupy Marbin, który juź nie pierwszy raz pojawiła się na zaduszkowej scenie. W czasie, gdy jedni wsłuchiwali się w gitary i saksofon wykonawców z grupy Marbin, inni mogli oddać się zadumie podczas koncertu na drugiej scenie, gdzie występowała Lidia Zofia Wośko z Danielem Villareal-Carrilo.

 

 

 

 

 

Na scenie nie zabrakło również bardzo młodych wykonawców, którzy podbijają serca polonijnej publiczności z występu na występ. Pascal Pahl Collective zaprezentował się grając na trąbce i śpiewając. W tym samy czasie na drugiej scenie swoim mocnym głosem zachwycała Kayera czyli Karolina Baran. Jej potężny głos wypełnił niemal cały teatr Chopina. Wspaniały występ młodej i niesamowicie uzdolnionej artystki spotkał się z aplauzem na stojąco.

Po występie Kaeyry przyszedł czas na chwilę zadumy i wspomnień – jak tu nie wspominać, skoro w tym roku Zaduszki Jazzowe świętują swoje 20-lecie. Na scenie pojawił się sam właściciel teatru Chopina – Zygmunt Dyrkacz i wraz z uroczą małżonką przedstawił w telegraficznym skrócie historię teatru. Od samego początku w miejscu tym intensywnie toczyło się życie Polonii. Na scenie teatru Chopina występowały znakomite gwiazdy świata muzyki, teatru, filmu z Polski, Chicago, z całego świata.

    

Oczywiście podczas XX Zaduszek Jazzowych na scenie nie mogło zabraknąć Grażyny Auguścik i jej grupy. Koncert, który przyprawiał o dreszcze, ale jednocześnie skłaniał do refleksji, wspomnień, do zadumy.  Niemal w tym samym czasie w dolnej partii teatru odbywał się koncert Tada Janika i Pameli Fernandez, po czym na scenie pojawił się zespół Akwareal.

Uwieńczeniem XX Zaduszek Jazzowych był występ zespołu MAP TRIO z Polski w składzie Adam Czerwiński, Piotr Lemańczyk i Marcin Wądołowski w połączeniu z gwiazdą prosto z dalekiej Australii – Billy Neal. Ten koncert z pewnością na długo utkwi w pamięciu zgromadzonej w teatrze Chopina publiczności. Znane i lubiane polskie przeboje w nowej jazzowej aranżacji w wykonaniu MAP Trio wprawiły w zachwyt niejednego melomana, a gdy dołączył do nich ze swoim saksofonem Billy Neal – cóż to była prawdziwa uczta.

              

Kolejny, już XX wieczór z krakowskim jazzem na chicagowskiej ziemi już za nami. Zostały tylko wspomnienia i liczne zdjęcia fotografów.

MSCOMMENTS

WORDPRESS: 0