HomeŚwiat

Macron w Nicei: Cały naród jest z katolikami i opowiada się za tym, aby religia mogła być nadal swobodnie wyznawana i praktykowana

Macron w Nicei: Cały naród jest z katolikami i opowiada się za tym, aby religia mogła być nadal swobodnie wyznawana i praktykowana

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział ochronę miejsc kultu. W miejscu dzisiejszego ataku w Nicei mówił, że “w tym akcie przemocy została zaatakowana cała Francja”. Podkreślał, że Francja ma być państwem, które zapewnia wolność praktyk religijnych.

Rano uzbrojony w nóż mężczyzna wtargnął do bazyliki Notre Dame w centrum w Nicei i zabił trzy osoby. Krzycząc “Allahu Akbar” zaatakował będącą wewnątrz świątyni kobietę i odciął jej głowę. Zabił też inną kobietę i mężczyznę, który był strażnikiem w kościele. Kolejnej kobiecie udało się uciec z kościoła i schronić w pobliskim barze.

“Chcę przede wszystkim przekazać wyrazy wsparcia całego narodu dla katolików” – mówił Emmanuel Macron. Zwrócił uwagę, że po zabójstwie ojca Jacquesa Hamela latem 2016 roku katolicy ponownie zostali zaatakowani teraz przed uroczystością Wszystkich Świętych. “Cały naród jest z nimi i opowiada się za tym, aby religia mogła być nadal swobodnie wyznawana i praktykowana, ponieważ swoboda kultu jest jedną wartości w naszym kraju. Każdy może wierzyć lub nie, ale każdą religię można praktykować” – podkreślał Emmanuel Macron.

Francuski prezydent zapowiedział zwiększenie ochrony w całej Francji w związku z zagrożeniem terrorystycznym. W ramach operacji Sentinelle żołnierze będą czuwać między innymi nad bezpieczeństwem miejsc kultu – “w szczególności kościołów, aby uroczystość Wszystkich Świętych mogła być obchodzona w odpowiednich warunkach”.

Emmanuel Macron poinformował, że w ramach zwiększenia ochrony, z 3000 do 7000 zwiększy się liczba żołnierzy biorących udział w operacji antyterrorystycznej Sentinelle.
Przed nicejską katedrą Emmanuel Macron spotkał się z pracującymi na miejscu służbami: policją miejską, śledczymi i strażakami.

 

***

 

Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Francja jest celem ataków z powodu swoich wartości.

W Nicei, gdzie rano w katedrze doszło do ataku, w którym z ręki napastnika wznoszącego okrzyki “Allahu Akbar” zginęły trzy osoby, francuski przywódca zapowiedział obronę wartości Republiki.
“Jesteśmy znów atakowani z powodu naszych wartości: upodobania dla wolności, dla możliwości swobodnego wyznawania wiary na naszej ziemi i niepoddawania się jakiemukolwiek terrorowi. Ponownie mówię to z wielką jasnością dziś: z niczego nie zrezygnujemy” – podkreślał Emmanuel Macron.

Prezydent przypomniał, że Nicea po raz kolejny stała się celem aktu przemocy o charakterze terrorystycznym. “To trzeci raz, gdy terroryzm uderza w wasze miasto, jego mieszkańców. Wiem, że odczuwa ono szok, a wraz z nim cały kraj – i wierzę, że również cały świat, który na nas patrzy” – mówił do mieszkańców Nicei. W przesłaniu dla – jak ujął – “tak ciężko doświadczanych przez terrorystyczne szaleństwo i islamistyczny terroryzm” mieszkańców Nicei, Emmanuel Macron podkreślił, że przekazuje im również wyrazy wsparcia i solidarności od całego narodu francuskiego.

Około godziny 9:00 uzbrojony w nóż mężczyzna wtargnął do bazyliki Notre Dame w centrum w Nicei i zabił trzy osoby. Krzycząc “Allahu Akbar” zaatakował będącą wewnątrz świątyni kobietę i odciął jej głowę. Zabił też inną kobietę i mężczyznę, który był strażnikiem w kościele. Kolejnej kobiecie udało się uciec z kościoła i schronić w pobliskim barze.

Sprawca wykrzykiwał “Allahu Akbar” także w momencie zatrzymania do przez policję. Został postrzelony przez funkcjonariuszy. Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku zamachu terrorystycznego.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/France24 & lci.fr & wcześn./d jl/w to/

COMMENTS