HomeŚwiat

Macron potępił użycie przemocy przez policję i zapowiedział interwencję

Macron potępił użycie przemocy przez policję i zapowiedział interwencję

Prezydent Francji ogłosił serię środków przeciwko przemocy policyjnej. Zrobił to podczas wywiadu z dziennikarzami, którzy byli świadkami kontrowersyjnych operacji służb. Emmanuel Macron potępił użycie przemocy przez funkcjonariuszy i przyznał, że konieczne jest podjęcie działań przeciwko dyskryminacji rasowej ze strony służb.

 

Francuski prezydent ogłosił, że od czerwca wszyscy francuscy policjanci będą wyposażeni w kamery przypięte do mundurów. Mają one służyć nagrywaniu interwencji służb bezpieczeństwa, także podczas ulicznych demonstracji. Nagrania te będą udostępnianie w przypadku konfliktowych sytuacji.

 

Emmanuel Macron zapowiedział również utworzenie internetowej platformy do walki z dyskryminacją rasową ze strony funkcjonariuszy. „Każdy będzie mógł zgłosić zdarzenie, porozmawiać i otrzymać wsparcie, aby złożyć skargę” – tłumaczył prezydent. Platforma ta będzie zarządzana przez państwo, przy współpracy z rzecznikiem praw obywatelskich i stowarzyszeniami antyrasistowskimi.

 

Prezydent Francji poinformował również, że od stycznia zostanie przeprowadzony ogólnokrajowy sondaż dotyczący dyskryminacji. Internauci będą mogli w nim wytłumaczyć, dlaczego czują się krzywdzeni przez policję. Emmanuel Macron stwierdził, że „niektórzy policjanci używają przemocy”, podkreślając jednocześnie, że hasło „przemoc policyjna” wykorzystywane jest przez antyrządowe organizacje.
We Francji od dwóch tygodni odbywają się protesty lewicowych grup przeciwko przemocy policyjnej i ustawie o tak zwanym „globalnym bezpieczeństwie”, która ogranicza rozpowszechnianie nagrań pokazujących dane osobowe lub twarze policjantów, z zamiarem wyrządzenia krzywdy funkcjonariuszom.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Stefan Foltzer/w dwi/

COMMENTS