-1.3 C
Chicago
wtorek, 2 marca, 2021

Macierewicz: Rosja chce poznać materiał dowodowy ws. katastrofy smoleńskiej

Popularne

– Federacja Rosyjska zwróciła się do nas poprzez ambasadora, pana Andriejewa, po pierwsze – o przekazanie im tych materiałów dowodowych dla ewentualnego podjęcia badania, następnie pan ambasador zadeklarował, że powinny być poczynione analizy (…), a także zwróciła się pani Anodina o spotkanie z przedstawicielami Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego – mówił w sobotę w „Sygnałach Dnia” minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

 

– Widać wyraźnie, że zarówno nasza aktywność na arenie międzynarodowej, która doprowadziła do jednoznacznego stanowiska Rady Europy, która w swoim wystąpieniu zażądała zwrotu wraku i czarnych skrzynek, bo to jest oczywista własność polska, jak i prace KBWLLP, które przedstawiły bezsporny materiał dowodowy pokazujący, że dotychczasowe analizy MAK-u są mało wartościowe, skutkują – przekonywał w Polskim Radiu szef MON. W jego opinii, strona Polska podjęła właściwy kierunek działań.

 

Antonii Macierewicz zapewnił, że prawda na temat tragedii smoleńskiej zostanie ujawniona i, że „zostaną ujawnieni ludzie, którzy za to byli odpowiedzialni”. Według ministra obrony narodowej, winni powinni ponieść konsekwencje „bez względu na to, jakie byłyby ich pozycje i jaka byłaby ich przynależność państwowa”.

 

– To, że Rosjanie są zainteresowani materiałem dowodowym zebranym przez podkomisję smoleńską, nie oznacza ich dobrej woli w tej sprawie – uważa dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, Rosja prowadzi grę polityczną, której narzędziem jest katastrofa z 10 kwietnia 2010 roku. – Nasza pozycja w tej grze jest trudna i skomplikowana, ale powinniśmy reagować spokojnie i nie dolewać oliwy do ognia, musimy się uniezależnić – przekonuje dr Bryc. Według niej, Rosja zwróci Polsce wrak Tupolewa dopiero wtedy, kiedy zobaczy w tym konkretny interes polityczny i zechce poprawić swój wizerunek na arenie międzynarodowej.

 

W czwartek podkomisja smoleńska, powołana w lutym br. przez ministra Macierewicza, przedstawiła swoje dotychczasowe ustalenia. Eksperci ustalili m.in., że zarówno z polskich jak i rosyjskich czarnych skrzynek Tu-154M wycięto kilka sekund zapisów, podczas których, jeszcze przed zderzeniem z ziemią, pojawiły się sygnały o niesprawności silnika i wysokościomierzy. Nie potwierdzono obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie tupolewa oraz stwierdzono, że wiele szczątków samolotu było spalonych i okopconych jeszcze przed zderzeniem z ziemią.

 

Jak poinformowała w tym tygodniu Prokuratura Krajowa, podjęto decyzję  o ekshumacji wszystkich ciał ofiar katastrofy w Smoleńsku.

 

Jakub Oworuszko AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane