HomePOLSKA

Macierewicz: Raport techniczny w sprawie katastrofy smoleńskiej w… najbliższym czasie

Macierewicz: Raport techniczny w sprawie katastrofy smoleńskiej w… najbliższym czasie

Raport techniczny w sprawie katastrofy smoleńskiej pojawi się w najbliższym czasie – zapowiedział na konferencji naukowej w Toruniu Antoni Macierewicz. Jak powiedział, „ma on wyczerpać zagadnienie, którym się zajmuje”. Podkreślił jednak, że raport nie będzie opublikowany przed wydarzeniami związanymi z obchodami rocznicy katastrofy.
“10 kwietnia nad lotniskiem Siewiernyj w Smoleńsku doszło do śmierci polskiej elity w samolocie Tu-154 na skutek zniszczenia tego samolotu przez eksplozję” – powiedział Antoni Macierewicz. Dodał, że w raporcie technicznym znajdzie swoje miejsce materiał dowodowy i jego analiza.
Były minister obrony narodowej, a obecnie szef tzw. podkomisji smoleńskiej, zaznaczył że woli określenie raport
techniczny niż raport częściowy, ponieważ to drugie sugeruje niedopowiedzenie czy konieczność uzupełnienia.
Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu wskazywał też na zaniedbania i zaniechania, których mieli dopuścić się rządzący po katastrofie samolotu. Mówił też o tym, że wiele wątków wymaga wyjaśnienia. “Myślę, że prędzej czy później dowiemy się, jak wyglądały rozmowy prowadzone tego dnia między premierem Donaldem Tuskiem i ówczesnym premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem” – powiedział Antoni Macierewicz.
Były szef MON skrytykował też działania innego byłego ministra obrony narodowej – Bogdana Klicha, któremu zarzucił zwlekanie z powołaniem komisji badania wypadków loniczych lotnictwa państwowego. “Kluczowe pięć dni badania tej tragedii minęło, zanim pan minister Klich powołał komisję. (…) Oczywiście nie chcę twierdzić, że on to zrobił z własnej woli, być może ktoś mu kazał. (…) Nie mam wątpliwości, że działania pana ministra Klicha odbywały się w koordynacji z działaniami pana premiera. O tym świadczy cały przebieg wydarzeń” – powiedział Antoni Macierewicz. Przypomniał, że złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.
Konferencja “Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej” odbyła się w Kolegium Jagiellońskim – Toruńskiej Szkole Wyższej.

IAR/wcześn./jj

COMMENTS