9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Macierewicz: Chcę przywrócenia do szkół przysposobienia wojskowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Będę dążył do tego, by wychowanie obywatelskie obejmowało także przysposobienie wojskowe – mówił Antoni Macierewicz podczas pokazowych ćwiczeń drużyn proobronnych w Mińsku Mazowieckim. Szef MON zapewniał, że Wojska Obrony Terytorialnej, których struktury mają niebawem powstać, będą traktowane tak samo, jak reszta armii polskiej.

W niedzielę w Mińsku Mazowieckim Antoni Macierewicz przekonywał, że ruch prooobronny jest kluczowym elementem przygotowania społeczeństwa na sytuację zagrożenia. Podkreślił jednocześnie, że w jego skład wchodzą także uczniowie klas mundurowych. Minister zapewnił, że w przyszłym roku jednym z jego priorytetów będzie przywrócenie do szkół przysposobienia wojskowego. Według jego pomysłu wiedza z tego zakresu byłaby przekazywana uczniom szkół średnich podczas lekcji przysposobienia obywatelskiego.

Minister zapowiedział również, że do końca przyszłego roku przeszkolonych zostanie 500 kadetów organizacji proobronnych w specjalnościach wojskowych.W Mińsku szef MON wziął udział w uroczystym apelu, gdzie obserwował ćwiczenia w posługiwaniu się bronią, konwojowaniu czy patrolowaniu,zorganizowane przez Biuro do Spraw Proobronnych, Żandarmerię Wojskową i Związek „Strzelec”. Zdaniem ministra takie szkolenia przygotują członków organizacji proobronnych do współdziałania z administracją lokalną w sytuacjach kryzysowych, a także doprowadzą do ujednolicenia ich sposobu działania na wzór tych stosowanych w regularnych oddziałach wojska. – Oddziały te będą integralną częścią armii, podlegającą tym samym zasadom, z tą samą hierarchią i systemem dowodzenia – mówił Macierewicz.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w wielu europejskich krajach. W Szwajcarii należy do nich co dziewiąty obywatel.

Maciej Deja AIP, Fot. Krzysztof Kapica

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520