HomeŚwiat

Łukaszenka uwalnia więźniów politycznych. Tłumy witały w Mińsku opozycjonistę M. Statkiewicza

Łukaszenka uwalnia więźniów politycznych. Tłumy witały w Mińsku opozycjonistę M. Statkiewicza

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nakazał wypuścić z więzień sześciu więźniów politycznych, w tym swojego byłego rywala z ostatnich wyborów prezydenckich, Mikałaja Statkiewicza. Jak informuje amerykański serwis abcnews.com powołując się na białoruską agencję BiełTA.

Przedstawiciele prezydenta informują, że decyzja była podyktowana zasadami humanizmu. Uwolnienie więźniów politycznych było warunkiem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych koniecznym do poprawy relacji z Białorusią. Od czasu poprzednich wyborów prezydenckich w październiku 2010 roku, kiedy Łukaszenka aresztował siedmiu z dziesięciu swoich rywali, Zachód nałożył na Białoruś sankcje. – Uwalniając więźniów politycznych Łukaszenka daje jasny sygnał Zachodowi, że zależy mu na naprawie relacji – przekonuje analityk polityczny Alaksandr Kłaskowski cytowany przez abcnews.com. – Mińsk potrzebuje zagranicznych inwestycji by uporać się z kryzysem ekonomicznym – twierdzi.

W październiku tego roku na Białorusi odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Uwolniony 58-letni Statkiewicz został zgłoszony do startu w nich, ale komisja wyborcza w zeszłym miesiącu odrzuciła jego kandydaturę.

COMMENTS