HomeKultura

Łukasz Żal zdobył główną nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych za zdjęcia do “Zimnej wojny”

Łukasz Żal zdobył główną nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych za zdjęcia do “Zimnej wojny”

Łukasz Żal zdobył główną nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych za zdjęcia do filmu „Zimna wojna”. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych odbyła się w Hollywood. Łukasz Żal nie mógł osobiście odebrać nagrody, ponieważ pracuje nad innym filmem, który jest w fazie postprodukcji. W imieniu Żala wystąpił Ernest Wilczyński, który podczas kręcenia „Zimnej wojny” stał za kamerą. Wilczyński odczytał przygotowane przez Łukasza Żala oświadczenie z podziękowaniami dla reżysera Pawła Pawlikowskiego i całej ekipy „Zimnej wojny” wraz z wyrazami uznania dla pozostałych nominowanych.

Zdobywając nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych Łukasz Żal pokonał operatorów, z którymi w tym roku walczy o Oscara. Są wśród nich twórca „Romy” Alfonso Cuaron, autor zdjęć do filmu “Narodziny gwiazdy” Matthew Libatique i operator filmu „Faworyta” Robbie Ryan.
Wyróżnienie Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych zwiększa szanse Łukasza Żala w walce o Oscara, ale nie jest głównym wyznacznikiem, kto zdobędzie statuetkę. Od 2000 roku połowa laureatów tych branżowych nagród otrzymała później nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Faworytem w kategorii „zdjęcia” jest Alfonso Cuaron.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/em/ mt

COMMENTS