HomeCiekawostki

Ludzie masowo usypiają swoje psy w obawie o koronawirusa. “Odbywa się irracjonalne szaleństwo”

Ludzie masowo usypiają swoje psy w obawie o koronawirusa.  “Odbywa się irracjonalne szaleństwo”

– Nie odbierajcie im życia przez panikę podyktowaną nieprawdziwymi przesłankami – apeluje Fundacja Pod Psią Gwiazdą. Okazuje się, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o uśpieniu swoich psów. Uwierzyli w doniesienia jakoby czworonożni przyjaciele mieli roznosić koronawirusa. Szczegóły w artykule poniżej.

Koronawirus rozprzestrzenia się i codziennie słyszymy o nowych przypadkach zakażeń. W międzyczasie zaczęły pojawiać się druzgocące informacje, że ludzie zaczęli masowo usypiać swoje psy. Powód? Boją się zarażenia Covid-19. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś uwierzył w nieprawdziwe informacje, mówiące o tym, że psy rzekomo miałyby być nosicielami koronawirusa. Kilkanaście dni temu do mediów trafiła wiadomość, że jeden z psów w Hong-Kongu miałby być zainfekowany.

 

Od razu zareagowali eksperci, którzy powiedzieli, że czworonożni przyjaciele nie są zdolni do przenoszenia tego wirusa. “Najważniejsze jest, aby podczas spacerów dbać o swoją higienę i pod żadnym pozorem nie porzucać swoich zwierząt domowych, bo nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia. Nauczeni doświadczeniami z okresu, w którym panował wirus SARS, jesteśmy przekonani, że zwierzęta nie będą chorować na koronawirusa, a obawy o to, czy mogą przenosić go na człowieka, są bezpodstawne” – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.

 

Tak już zostało wspomniane, nie wszyscy zgłębili wiedzę i spanikowani po nieprawdziwych doniesieniach zaczęli masowo wybierać się do zakładów weterynaryjnych. Ich prośbą było podanie zastrzyka, który miałby uśpić ich czworonożnego przyjaciela.

 

“Kochani, od kilku dni w wielu klinikach weterynaryjnych odbywa się irracjonalne szaleństwo. W związku z fałszywymi informacjami, które sugerują, że przez kontakt ze zwierzętami można zarazić się Koronawirusem, ludzie masowo pragną poddawać eutanazji swoich małych przyjaciół. Rozumiemy, że się boicie, ale nie zarazicie się od swoich podopiecznych. Nie odbierajcie im życia przez panikę podyktowaną nieprawdziwymi przesłankami” – apeluje Fundacja Pod Psią Gwiazdą.

 

W związku z rosnącą liczbą porzuconych zwierząt na świecie oraz wzmożonym zainteresowaniem ich usypiania, WHO zabrało stanowisko w sprawie i podkreśliło, że nie ma żadnych przesłanek potwierdzających, że domowe zwierzęta mogą przenosić koronawirusa.

 

– Fałszywe bądź niepełne informacje dotyczące koronawirusa (COVID-19) mogą prowadzić do niepotrzebnej paniki, dlatego przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie ma żadnych dowodów na to aby SARS- CoV-2 był przenoszony przez zwierzęta domowe (jak psy i koty) – dodaje Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Strach pomyśleć ile zwierząt zostało po prostu wyrzuconych z domu i zdanych na własny los.

 

aip

COMMENTS