8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ludzie kultury i nauki zwarli szyki przeciwko hejtowi w intenecie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kampania obywatelska ,,Wybieram bez hejtu” ma na celu poprawę języka i dyskusji w mediach i internecie. We wtorek przy warszawskim Memoriale Wolnego Słowa o takiej potrzebie przekonywali przedstawiciele kultury i nauki oraz instytucji pozarządowych. 
Inicjatorzy kampanii  – Obywatele Kultury, Obywatele Nauki Otwarta Rzeczpospolita – oraz sygnatariusze Dekalogu Dobrych Wyborów zwracali szczególną uwagę na nawołujące do nienawiści treści odnośnie imigrantów i wykorzystywania ich sytuacji do celów politycznych. – Politycy często stwarzają sytuacje, gdzie pojawia się potrzeba wskazywania jakiegoś wroga. Idą za tym emocje i wzrost nastrojów, które mogą im pomóc w walce wyborczej – powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) prof. Magdalena Środa, etyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Podkreśliła, że polityk który mówi na tematy ekonomiczne lub związane z konkretną dziedziną wiedzą jest po prostu nudny. Więcej zyska polityk, który potrafi ,,rozgrzać” swoich wyborców. – Rozgrzewa się ich najczęściej na negatywnych uczuciach nienawiści, na poszukiwaniu wroga – powiedziała prof. Środa.
Zaznaczyła, że prawdopodobnie taki polityk odniesie sukces, jednak będzie on tylko tymczasowy. – To jest sukces barbarzyńcy, a nie sukces człowieka tej kultury. My walcząc z mową nienawiści powinniśmy bronić naszej kultury, bo jest to zbiór wartości takich jak tolerancja, szacunek, życzliwość i grzeczność – dodała.
Prof. Środa podkreśliła, że hejt można odróżnić od zwykłej krytyki na podstawie prezentowanego słownictwa i autora. – Jeśli ktoś kogoś nienawidzi, ale jest na tyle odważny, że daje swoje nazwisko to ma to inne znaczenie, niż gdy ktoś zapluwa internet anonimami – zauważa.
Jej zdaniem sposób działania hejterów jest podobny do sposobu młodych ludzi wychodzących na ulicę, aby prowokować różne sytuacje, którzy jednak nie mają odwagi robić tego w pojedynkę. – W pojedynkę są odważni, kiedy są zakryci internetem. Nienawiść kaleczy czasem bardziej niż przemoc fizyczna – mówiła.
Etyk podkreśliła, że można przeciwdziałać hejtowi jedynie minimalizując jego skutki i głosząc, że „anonimowość równa się tchórzostwo”. – Możemy apelować do polityków, żeby nie pobudzali anonimowej masy, nie podkręcali atmosfery i nie wykorzystywali hejtu w swoich bardzo wąskich celach politycznych – podsumowuje.
Organizatorzy konferencji zwrócili również uwagę na falę nienawiści przetaczającą się przez polskie strony WWW w związku z napływem do Europy imigrantów z Syrii i Erytrei. Według Draginji Nadażdin – dyrektorki Amnesty International Polska politycy i osoby publiczne powinni kształtować dyskurs na temat uchodźców własnym przykładem. – Mówienie o uchodźcach jako o osobach, którym należą się konkretne prawa człowieka to podstawa. Nie należy traktować uchodźców przedmiotowo – powiedziała AIP.
Podkreśliła, że uchodźcy opuścili swój kraj z powodu wojny, prześladowania, grożących tortur. W związku z tym nie można ich traktować jak oszustów albo przestępców. – Musimy mieć także świadomość, że nie ma lepszych i gorszych uchodźców. Nie można rozróżniać ich pod kątem przynależności religijnej abo pochodzenia – stwierdziła Nadażdin.
Zaznaczyła, że uchodźców dziś jest o wiele więcej niż 20 lat temu. – Dzisiaj z punktu widzenia politycznego uchodźcy bardzo łatwo traktowani są przedmiotowo, łatwo się nimi bawić podczas kampanii wyborczej i bardzo łatwo straszyć społeczeństwo np., kwestiami ekonomicznymi – mówiła.
Podkreśla, ze zmieniły się także się możliwości komunikacji, a uchodźcy na bieżąco mogą  śledzić informacje za pomocą telefonów, czy połączeń internetowych. – Wiedzą wcześniej, że granice w danym kraju będą zamykane i będą się spieszyć, aby zdążyć przed ich zamknięciem – dodała Nadażdin.
Akcję ,,Wybieram bez hejtu” wspomagają takie instytucje jak Amnesty International Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, InstytutR, Centrum Cyfrowe, Krytyka Polityczna i Otwarta Akademia.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520