HomePomorskie

Ludwik z Gdańska znalazł genetycznego bliźniaka! Akcja poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla rocznego chłopca zakończyła się sukcesem

Ludwik z Gdańska znalazł genetycznego bliźniaka! Akcja poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla rocznego chłopca zakończyła się sukcesem

Udało się znaleźć bliźniaka genetycznego dla rocznego Ludwika z Gdańska, chorującego na ostrą białaczkę szpikową. Przed chłopcem przeszczep, a następnie, miejmy nadzieję, szybki powrót do pełni zdrowia.

O Ludwiku zrobiło się głośno pod koniec października za sprawą wspólnej akcji Fundacji DKMS oraz Urzędu Miasta w Gdańsku, zachęcającej do rejestrowania w bazie potencjalnych dawców. Jej celem było znalezienie bliźniaka genetycznego dla Ludwika, a przy okazji zwiększenie szansy na pomoc innym oczekującym na przeszczep.

 

W czwartek 7.11.2019 r. magistrat poinformował, że chłopiec dostanie szansę pokonania białaczki szpikowej. – Z ogromną radością informuję, że Ludwik znalazł dawcę zgodnego w 100 proc. Co prawda nie z naszej, gdańskiej akcji, tylko z innego zakątka świata, ale jakie to ma znaczenie – mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. – A nasza akcja przyniosła niesamowity skutek: udało się zarejestrować 2087 potencjalnych dawców. To rekordowy wynik! W samym Gdańsku oddanie szpiku zadeklarowało dotychczas ok. 30 tys. mieszkańców. 141 podzieliło się cząstką siebie i uratowało komuś życie.

 

– Ludwik jest po trzeciej chemii. Ma lepszy okres i dobre wyniki – mówiła 27 października 2019 r. podczas konferencji w urzędzie Agata Wójtowicz-Kania, mama chłopca. – W momentach, gdy nie ma „dołów”, nikt nie powiedziałby, że to chore dziecko. Czeka go jeszcze jedna chemia, a po niej, mam nadzieję, wyjazd do Bydgoszczy na przeszczep. Do tego jednak potrzeba dawcy. Marzenia gdańszczanki spełniły się. Teraz należy trzymać kciuki za powodzenie kolejnych zabiegów i powrót chłopca do pełni zdrowia.

 

aipCOMMENTS