6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Lubuskie: Najstarszy dąb szypułkowy w Polsce umiera. Ma 750 lat i po raz pierwszy nie wypuścił liści

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dąb „Chrobry” to jeden z najstarszych dębów w Polsce. Jak szacują przyrodnicy, zaczął kiełkować ok. 1250 roku. W 2014 r. nieznany sprawca podłożył ogień i drzewo prawie doszczętnie spłonęło. Na szczęście jednak dąb i tak wypuszczał liście – rok po pożarze zielone listki zajęły ¼ konarów. W tym roku jednak drzewo najprawdopodobniej obumarło.

 

Od ponad 750 lat Dąb Chrobry ozdabiał miejscowość Piotrowice w Lubuskiem. Jeszcze przed wojną drzewo zostało nazwane „Wielkim Dębem” z uwagi na jego ogromne rozmiary. W 1966 r. władze zdecydowały o objęciu drzewa ochroną. Niestety, w tym roku drzewo nie wypuściło żadnego listka – najprawdopodobniej obumarło. Michalina Biernat z Nadleśnictwa Szprotawa podkreśla, że drzewo nie przetrwało pożaru, który ktoś rozniecił 6 lat temu:

TO WAŻNE! DĄB CHROBRY NIE WYPUŚCIŁ W TYM ROKU ANI JEDNEGO LISTKA
Dąb szypułkowy Chrobry znajduje się w pobliżu…

Opublikowany przez Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu Wtorek, 19 maja 2020

 

 

W 2014 r. nieznany sprawca podłożył ogień i drzewo spłonęło. Dąb bardzo ucierpiał, ale przetrwał. Wiosną 2015 roku wypuścił liście na jednej czwartej swych konarów. Niestety, w tym roku nie pojawił się już żaden liść, co oznacza, że obumarł.

 

Z dębu leśnicy pobrali wcześniej zrzezy, czyli ścięte pędy. Zasadzono je w cieniu Chrobrego. Na szczęście są zdrowe i rosną. Ich materiał genetyczny w 100% pokrywa się z materiałem Chrobrego. Dęby to drzewa wyjątkowo wytrzymałe. Potrafią przetrwać wiele. W przypadku Chrobrego było to szereg wojen i zawieruch historycznych. Niestety, jak się okazało, pożar dębu z 2014 r. okazał się tym ostatecznym – ktoś celowo chciał zniszczyć drzewo.

 

Drzewo było ratowane przez nadleśników. Często je podlewano – przede wszystkim w okresie suszy. Poza tym dąb został poddany zabiegom pielęgnacyjnym. To jednak nie wystarczyło. Nazwa dębu wzięła się z legendy, jakoby koło niego mieli się spotkać cesarz Otton III i Bolesław Chrobry. W rzeczywistości takie spotkanie nigdy nie miało miejsca. Władcy spotkali się, ale w grodzie Ilva (dzisiejsza Iława). Z dębu „Chrobry” już wcześniej pobierano sadzonki. W 2004 r. żołędzie drzewa poświęcił Jan Paweł II. Wyhodowano z nich 500 tzw. dębów papieskich.

js aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520