HomeLubuskie

Czereśnie droższe niż schab czy karkówka. Są pięć razy droższe od bananów

Czereśnie droższe niż schab czy karkówka. Są pięć razy droższe od bananów

Ile kosztują czereśnie w tym sezonie? Jest drogo, ale w Nowej Soli i tak jest o połowę taniej niż w Krakowie.

 

Większość z nas uwielbia czereśnie. Pojawiają się na początku sezonu i cieszą się zainteresowaniem niemal tak dużym jak truskawki. W tym roku może być inaczej. Ceny są wysokie. Co się stało?

 

Czereśnie w Nowej Soli

 

Jednym z pierwszych miejsc, w którym można było w tym roku pierwszy raz kupić czereśnie było stoisko na przeciwko kościoła św. Antoniego. Publikując zdjęcie stoiska z czereśniami na profilu Nowa Sól Naszemiasto.pl na Facebooku, zapytaliśmy mieszkańców, czy już kupowali te owoce w mieście. Pytaliśmy też o ceny.

 

– Widziałam dwa dni temu w mieście czereśnie po 40 zł i od tamtej pory nawet nie patrzę w ich stronę, a bardzo je lubię – przyznała pani Mariola. Czereśnie są też jak co roku na jednym z rogów ul. Wojska Polskiego. Tutaj kosztują 22 zł za kilogram, poinformowała nas pani Agnieszka. Pani Stella też znalazła te owoce w Nowej Soli za 22 zł.

 

Pani Izabela kupiła w środę, 27 maja kilogram czereśni za 25 zł, ale w Sławie. – Nie zapłacę 25 zł za kg. Wolę kupić od kogoś prywatnie lub poczekać na otwarcie granic – skomentował pan Mariusz.

 

Mieszkańcy informują o bardzo wysokich cenach

 

Jedna z internautek napisała, że drogo to jest w Krakowie. Tam te owoce miały kosztować nawet 120 zł za kilogram. Wczoraj w Krakowie były po 50 zł za kilogram. Wysokie ceny czereśni wynikają prawdopodobnie z faktu, że są to czereśnie importowane – informuje Gazeta Krakowska, powołując się na portal natemat.pl. – Do Polski czereśnie dotarły z trzech miejsc: Grecji, Hiszpanii i Serbii. Cena owoców zależy od gatunku oraz średnicy kulek.

 

Dlaczego owoce są drogie?

 

– Na ceny owoców duży wpływ ma pogoda oraz koronawirus. Susza, przymrozki oraz brak rąk do pracy może poskutkować wyższymi niż zazwyczaj cenami – czytamy w artykule Gazety Krakowskiej. Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny wszystkich owoców mogły wzrosnąć nawet o 22 procent. Wiąże się to z ogólnym wzrostem cen towarów i usług w kwietniu. Względem poprzedniego roku ceny są wyższe o 3,4 procent, w tym najbardziej zdrożały właśnie owoce.

Red. AIP

COMMENTS