2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Lubelskie: Podsumowanie 2017 roku w samorządzie. 700 lat przyniosło imprezy i sądowe spory

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nudny to mijający rok na pewno nie był. Lublin świętował jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich. Nad prezydentem Krzysztofem Żukiem zawisła groźba utraty mandatu. Lublinianie zobaczyli – i sądząc po frekwencji, raczej im się spodobały – spektakle multimedialnej fontanny na odnowionym pl. Litewskim. Radni natomiast „po staremu” nie przebierali w środkach, aby wytknąć sobie nawzajem brak troski o losy miasta. 

Zaczęło się imprezowo. Od początku roku Lublin świętuje jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich przez króla Władysława Łokietka. – To kreuje naszą tożsamość jako mieszkańców, a ta zmienia się w dumę z miasta i miłość do miasta – podkreślał Krzysztof Żuk w sierpniu. Wtedy nastąpiła kulminacja wydarzeń rocznicowych – koncert „Zakochani w Lublinie”, który 15 sierpnia odbył się na pl. Zamkowym, obejrzało ponad 30 tys. widzów.

 

Do połowy grudnia prezydent Lublina wręczył ponad 850 Medali 700-lecia Miasta Lublin. Nadal nie wiadomo, czy prezydent Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną, zasiadając w Radzie Nadzorczej PZU Życie. Tak twierdzi CBA, a wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, w oparciu o ustalenia biura, wygasił Żukowi mandat, wydając w lutym zarządzenie zastępcze w tej sprawie. Żuk przekonuje, że prawa nie złamał, i odwołał się od decyzji wojewody. Podobnie postąpili miejscy radni. Ale sprawa jeszcze nie znalazła finału i nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Termin rozprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym wyznaczono co prawda na 16 listopada, ale żadne rozstrzygnięcie nie zapadło. Sprawa została odroczona, bo o udział w postępowaniu wystąpiły Fundacja Wolności z Lublina, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Związek Miast Polskich.

 

Nie wiadomo, kiedy zostanie wyznaczony kolejny termin. Żuk odniósł za to zwycięstwo w tzw. aferze biurowcowej. W grudniu Międzyresortowa Komisja Orzekająca przy ministrze finansów umorzyła postępowanie wobec prezydenta Lublina w sprawie wynajmu pomieszczeń w budowanym gmachu przy ul. Wieniawskiej. W 2014 r. PiS zarzuciło Żukowi, że złamał prawo, zawierając tę umowę. Zmienił się wygląd miasta. I to znacząco. Po pierwsze, zakończyła się przebudowa pl. Litewskiego. Lublinianie zyskali dzięki temu m.in. nową atrakcję w postaci multimedialnej fontanny, której pokazy cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Z placu zniknął „baobab”. Zastąpiło go drzewko młodej topoli czarnej. Kierowcy zaczęli korzystać z nowego mostu na Bystrzycy, który powstał w ciągu ul. Muzycznej. Nadano mu imię 700-lecia Lublina. Zakończyła się przebudowa – na dwupoziomowe – skrzyżowania Solidarności – Sikorskiego – gen. Ducha.

 

W Radzie Miasta Lublin po staremu: opozycja (PiS) i koalicja (PO, Wspólny Lublin) ścierają się ze sobą. Przy czym walka jest nierówna, bo zaplecze prezydenta ma przewagę liczebną i wygrywa zdecydowaną większość potyczek. Tak było m.in. w sprawie nazwy nowego mostu (koalicja chciała 700-lecia Lublina opozycja rotmistrza W. Pileckiego), darmowych przejazdów dla uczniów (koalicja przeforsowała je dla uczniów do poziomu gimnazjum, opozycja chciała do 21 roku życia). PiS wygrało w zasadzie tylko w sprawie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Udało mu się przeforsować obniżenie diet dla członków komisji z 200 do 63 zł. W 26-osobowej KRPR zasiada 5 radnych z PO i jeden z PiS.

Artur Jurkowski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520