HomeLubelskie

Lubelskie: Już prawie 80 osób zatruło się dopalaczami. Kupują je przez internet

Lubelskie: Już prawie 80 osób zatruło się dopalaczami. Kupują je przez internet

Na oddział toksykologii przy Kraśnickiej prawie codziennie trafia pacjent po zażyciu narkotyków lub dopalaczy. Po substancje psychoaktywne coraz częściej sięgają nastolatki.

– Od początku roku trafiło do nas około 100 osób z zatruciami po substancjach psychoaktywnych. Nie mogę powiedzieć, jaki procent z nich to dopalacze, bo często sami pacjenci tego nie potrafią określić – wyjaśnia dr n. med. Jarosław Szponar, kierownik oddziału toksykologii przy Kraśnickiej. Lubelski sanepid zanotował w tym roku już co najmniej 78 przypadków zatruć lub podejrzeń zatruć po dopalaczach. Dla porównania w całym zeszłym roku było to 115 osób. – Najczęściej po dopalacze sięgają mężczyźni w wieku 18-20 lat. Jednak ostatnio zaobserwowaliśmy obniżenie tego wieku do 17-19 lat – mówi Anna Strzyż, z-ca dyrektora lubelskiego sanepidu. – Wynika to pewnie z tego, że dopalacze są tańsze niż inne narkotyki i łatwo dostępne dla młodzieży – dodaje dr Szponar Na oddziale toksykologii przy Kraśnickiej w tym roku jeszcze nikt nie umarł z powodu zatrucia środkami psychoaktywnymi.

 

Jednak lekarze przypominają, że konsekwencje ich zażywania mogą być bardzo niebezpieczne. W zależności od tego, jaki był skład dopalaczy, może to doprowadzić do: uszkodzenia mózgu albo serca, niewydolności nerek lub wątroby, ale też ujawnienia choroby psychicznej. – W zeszłym roku mieliśmy jeden zgon po zażyciu dopalaczy. Był to 15 – letni chłopak z powiatu biłgorajskiego – wskazuje Strzyż. Od listopada 2015 r. na terenie naszego regionu nie działa już żaden stacjonarny sklep, w którym można kupić dopalacze. Uzależnieni znajdują inne sposoby, by je zdobyć. – Najczęściej kupują przez Internet albo od dilerów – tłumaczy Strzyż. W ostatnich dniach na Pomorzu do szpitala trafiło kilkanaście młodych osób po zażyciu dopalaczy. Czy lekarze obawiają się nadchodzącego lata?- Skali zjawiska nie da się przewidzieć, ale latem zazwyczaj mamy więcej takich zatruć – odpowiada dr n. med. Szponar. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykaz niedozwolonych substancji psychoaktywnych zostanie poszerzony o 17 środków łącznie do 38.

 

Gabriela Bogaczyk/aipCOMMENTS