HomeLubelskie

Lubelskie CBA zatrzymało 8 osób podejrzanych o branie łapówek

Lubelskie CBA zatrzymało 8 osób podejrzanych o branie łapówek

Lubelscy funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób podejrzanych o branie łapówek. Śledztwo dotyczy wydarzeń z 2018 roku.

W toku śledztwa dotyczącego powoływania się w 2018 roku na wpływy w organach władzy publicznej, jakie funkcjonariusze lubelskiej delegatury CBA prowadzą razem z mazowieckim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, zatrzymano osiem osób.

 

Prokurator przedstawił im już zarzuty płatnej protekcji. Podejrzani zostali zatrzymani na terenie siedmiu miast: Lublina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Gdańska, Sopotu, Krakowa i Tarnowa. – Następnie przeprowadzono z nimi szereg przeszukań, w trakcie których zabezpieczono materiał dowodowy celem wykorzystania w toku dalszych czynności procesowych.

 

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, zwłaszcza w: Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędzie Miasta Kraków, a także u Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu Delegatura w Jeleniej Górze – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

 

Podejrzani, w zamian za łapówki mieli obiecywać załatwienie pracy bądź kontraktów. – Zgromadzone w tej sprawie dowody wskazują, że kwota udzielonych łapówek przekroczyła 70 tys. zł. Natomiast wysokość żądanych korzyści majątkowych wynosiła 5% od wielomilionowych kontraktów – informuje Biuro. CBA zapowiada kolejne czynności w tej sprawie.

aip

COMMENTS