HomeŁódzkie

Łowicz: Mieszkańcy nie chcą kościoła na miejskiej działce

Łowicz: Mieszkańcy nie chcą kościoła na miejskiej działce

W Łowiczu mieszkańcy są przeciwni budowie kościoła. Sprawa budowy kościoła na Górkach był jednym z najciekawszych punktów konsultacji budżetowych, które burmistrz Krzysztof Kaliński przeprowadził w środę z mieszkańcami tej części Łowicza.

Pojawiły się na nim 82 osoby w różnym wieku. Na wniosek Krzysztofa Janickiego, przewodniczącego Zarządu Osiedlowego „Górki” przyjęto uchwałę ogólnego zgromadzenia mieszkańców zachodniej dzielnicy Łowicza.

 

Prawie jednogłośnie nie wyrazili oni zgody na sprzedaż, zamianę lub darowiznę Kurii Diecezjalnej Łowickiej miejskiej działki na styku ul. Łęczyckiej i Miodowej. Tylko trzy osoby wstrzymały się od głosu. Inicjatywa radnego miejskiego i zarazem ustępującego po 4-letniej kadencji Krzysztofa Janickiego wiąże się z kolejnym pismem ks. Wiesława Wronki, wikariusza generalnego diecezji łowickiej. Kuria Diecezjalna Łowicka od ponad dekady chce pozyskać miejską działkę przy ul. Miodowej na os. Górki pod budowę nowego kościoła.

 

Sprzeciwia się temu większość mieszkańców Górek, którzy chcą, aby na komunalnej działce powstał kompleks rekreacyjno-sportowy ze świetlicą lub przedszkolem. Podtrzymali oni swoją decyzję na środowym spotkaniu.

 

Stanowisko mieszkańców łowickiego osiedla zostanie złożone na ręce Henryka Zasępy, szefa Rady Miejskiej w Łowiczu. Ta pod koniec października będzie debatować nad przyszłością spornego placu. Podczas spotkania w wypełnionej po brzegi głównej sali Przedszkola nr 7 w Łowiczu wybrano także nowego przewodniczącego osiedlowego zarządu. Po 20 lat pracy Krzysztofa Janickiego na tym stanowisku zastąpił go Bogdan Jaśniewski.

 

Wygrał on w tajnym głosowaniu 45 do 37 głosów z Lechem Aniszewskim, radnym miejskim, a zarazem dotychczasowym zastępcą Krzysztofa Janickiego. Na środowym spotkaniu burmistrz Kaliński omówił pokrótce założenia budżetowe na przyszły rok. Dochody miasta szacowane są na ponad 167 mln zł przy wydatkach planowanych na 180 mln zł. Miasto planuje zaciągnąć kolejny kredyt w wysokości 16 mln zł. Na inwestycje chce przeznaczyć ponad 60 mln, z których około 40 mln zł pozyskano z Unii Europejskiej.

COMMENTS