Łotwa: Atak cybernetyczny na elektroniczny system zdrowia

Łotwa: Atak cybernetyczny na elektroniczny system zdrowia

Łotewski elektroniczny system ochrony zdrowia padł ofiarą ataku cybernetycznego. Informuje o tym tamtejsze Ministerstwo Zdrowia.

Łotysze twierdzą, że był to zaplanowany atak na dużą skalę. W ciągu jednej sekundy zostało złożonych tysiące wniosków o recepty lekarskie. “To nie jest normalny sposób działania systemu” – powiedział na konferencji prasowej sekretarz stanu w resorcie zdrowia Aivars Lapins. Dodał, że prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Ustalono, że wnioski zostały wysłane z komputerów z ponad dwudziestu krajów m.in. z Afryki oraz Unii Europejskiej. Urzędnicy zapewniają, że podczas ataku nie wyciekły żadne dane, a strona internetowa, będąca częścią systemu, została od razu wyłączona.

System uruchomiono w ciągu kilku godzin, jednak jego funkcjonalność została mocno ograniczona. Zmusiło to Łotyszy do powrotu do tradycyjnego, papierowego systemu wypisywania recept.
Elektroniczny system zdrowia na Łotwie zaczął działać w 2016 roku. Od początku stycznia należą do niego wszystkie placówki opieki zdrowia w kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski/mcm/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0