Londyńska policja: Sprawy karne dotyczące pożaru Grenfell Tower są bardzo możliwe

Londyńska policja: Sprawy karne dotyczące pożaru Grenfell Tower są bardzo możliwe

Londyńska policja poinformowała w piątek, że przyczyną pożaru, który 14 czerwca wybuchł w bloku Grenfell Tower w Kensington w Londynie była usterka lodówki. Dodatkowo elewacja budynku nie przeszła testów bezpieczeństwa.

 

Brytyjska prasa pisała o uszkodzonej lodówce już krótko po tragedii, ale dotąd informacje te nie zostały formalnie potwierdzone. W ubiegłym tygodniu “The Sun” pisał, że lodówka wybuchła w mieszkaniu 44-letniego taksówkarza Behailu Kebedego na czwartym piętrze. Kiedy mężczyzna zobaczył, że kuchnia stoi w płomieniach, wybiegł na korytarz i zaczął pukać do sąsiadów, mówiąc, żeby uciekali.

 

W piątek detektyw policji Fiona McCormack nie potwierdziła danych właściciela lodówki, powiedziała jednak, że była ona marki Hotpoint, która należy do firmy Whirlpool. Przedstawiciele koncernu złożyli już kondolencje rodzinom ofiar, a brytyjskie służby apelują do Brytyjczyków, którzy mają lodówki o modelu FF175BP lub FF175BG, aby skontaktowali się ze sklepem.

 

McCormack podkreśliła również, że pożar był nieszczęśliwym wypadkiem, a ognia nie wzniecono celowo. Prędkość z jaką rozprzestrzeniał się ogień określono z kolei jako “nieoczekiwany”. Podczas śledztwa, które prowadzi blisko 250 eksperów, ustalono też, że zewnętrzna elewacja budynku nie przeszła testów bezpieczeństwa, co także sugerowały wcześniej media. Niewykluczone jest więc postawienie zarzutów o spowodowanie zabójstwa, m.in. osobom odpowiedzialnym za utrzymanie bloku. Wszystkie firmy, które zaangażowane były w zakończoną w ubiegłym roku dwoletnią renowację Grenfeel Tower zostaną sprawdzone w ramach śledztwa.

 

W tragedii w Londynie mogły zginąć nawet 74 osoby. Dotychczas zidentyfikowano 5 ciał. Policja podkreśliła, że dokładne przeszukanie budynków przez śledczych może zakończyć się nawet w 2018 r. – Taka jest okrutna rzeczywistość – mówiła detektyw McCormack, prosząc o wszelkie informacje dotyczącego osób, które mogły znajdować się w bloku Grenfell Tower w momencie tragedii. Rannych zostało ponad 70 osób, a dom straciło ponad 120 rodzin.

Aleksandra Gersz AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0