21 C
Chicago
piątek, 24 maja, 2024

Lombard – historia zespołu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zespół Lombard powstał w 1981r. w Poznaniu. Zespół nagrał wiele płyt długogrających. Historyczna Śmierć dyskotece wydana w 1982 roku osiągnęła status Złotej Płyty nakładem 400.000 egzemplarzy. Kolejne lata przynosiły następne gorąco przyjmowane albumy: Live, Szara maść, Anatomia, Wolne od cła i Kreacje. Nowy start po kilkuletniej przerwie to rok 2000 i kolejne wydawnictwa, w nowej rzeczywistości: Deja’Vu , Live 20 lat – Przeżyj to sam i wydane w 2007 roku pierwsze DVD w historii zespołu, z wielokrotnie nagradzanym spektaklem multimedialnym o najnowszej historii Polski, historii Solidarności – W hołdzie Solidarności – drogi do wolności.

W swojej historii Lombard nagrał wiele dobrze znanych i lubianych przebojów wśród których: nieśmiertelne Przeżyj to sam, dobrze znana Szklana pogoda, Nasz ostatni taniec, Droga Pani z Telewizji, Kto mi zapłaci za łzy, Kryształowa, Taniec Pingwina na szkle, Adraiatyk, ocean gorący, Deja’Vu, Patrz!Patrz!, Road to freedom, Musical, Życzę Ci miłego dnia…
Przez ostatnie 30 lat Lombard zagrał tysiące koncertów, gromadząc na nich rzesze publiczności.

https://youtu.be/O_qNFdO0ja4

Niezmiennym liderem zespołu Lombard jest Grzegorz Stróżniak urodzony w Poznaniu, charakterystyczny wokalista grający na instrumentach klawiszowych, kompozytor wszystkich hitów i większości utworów zespołu w tym ponadczasowego hymnu Przeżyj to sam, Szklanej pogody, do dziś zaliczanych do największych przebojów polskiej muzyki wszechczasów. Lombard jest jego muzycznym dzieckiem, swoje życie poświęcił swojemu zespołowi, dlatego też nigdy nie szukał innych projektów, odrzucał wszelkie propozycje współpracy, których nie było mało. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku, nagradzany za swoje kompozycje. Muzyka Lombardu, którą tworzy od 30 lat i muzycy, których zaprasza do współpracy inspirowali kolejne utwory, płyty i projekty. Wśród nich warto wspomnieć byłe wokalistki zespołu Lombard: Wandę Kwietniewską i Małgorzatę Ostrowską, gitarzystów: Piotra Zandera, Jacka Królika, Pawła Klimczaka, Sławka Kosińskiego, basistów: Zbigniewa Forysia, Henryka Barana, Michała Burzymowskiego, Grzegorza Warchoła, perkusistów: Przemysława Pahla, Włodka Kempf’a, Artura Malika, Pawła Świcę. Grzegorz Stróżniak nigdy nie zamykał się w obrębie jednego gatunku. Zaskakuje nas jako aranżer na przemian rockowym graniem, łagodnym popem, rapem czy wręcz new metalem… W muzyce Lombardu, wciąż rozbrzmiewa jego fascynacja instrumentami klawiszowymi, syntezatorami, barwami elektronicznymi. Grzegorz Stróżniak jest muzykiem poszukującym, idących z duchem czasu, dlatego nie można zarzucić mu wtórności, kopiowania samego siebie, korzystania ze sprawdzonych patentów.

Od 1999 roku Grzegorz Stróżniak dzieli scenę z charyzmatyczną, poznańską wokalistką młodego pokolenia – Marta Cugier. Autorka tekstów, poezji, prozy, scenarzystka, dziennikarka. Od 16 roku życia na scenie, początkowo jako wokalistka szkolnego zespołu muzycznego i kabaretu, a wszystko zaczęło się od wykonania przed jury utworu „Przeżyj to sam” zespołu Lombard. Wygrała zaledwie 2 Festiwale piosenki młodzieżowej, a już posypały się propozycje współpracy. Zawsze zachwycała swoim niezwykłym zachrypniętym głosem i rockowym zacięciem, choć w jej historii nie brak bluesowych, jazzowych, swingowych doświadczeń. Od pierwszego koncertu z Lombardem w 1999 roku oczarowała publiczność swoją naturalnością i potężnym wokalem. Rudowłosa, niewysoka, zawsze uśmiechnięta i niezwykle wrażliwa 21-latka zaskarbiła sobie serca starych i nowych fanów zespołu. Żeby móc w pełni zaangażować się w Lombard, zrezygnowała ze Studiów Politologicznych w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Jest osobą niezwykle kreatywną, inicjatorką wielu nowych ciekawych projektów .

Przez 12 lat wspólnej pracy Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak stworzyli niepowtarzalny i wyjątkowy duet wokalny na scenie i w życiu, wzajemnie się uzupełniając i wspierając w nierzadko trudnych chwilach. Znani są również z hojności i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Szczególne miejsce w ich sercu zajmują dzieci z Słonecznej Przystani Caritas, Wielkopolskich Olimpiad Specjalnych, Stowarzyszenia Rodziców Niewidomych i Słabowidzących. Od 1999 roku koncertują również z niepełnosprawnymi artystami w Markiem Siwkiem, Agnieszką Kubicką w wspólnym projekcie Symbioza, promując idee integracji.
Teksty Lombardu pisali najwięksi Polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski, oraz do 1991 Małgorzata Ostrowska. Od 1999 roku autorką tekStów jest wokalistka zespołu Lombard Marta Cugier.
Lombard istniał w ok. 25 różnych składach, przez zespół przewinęło się ok 50 różnych muzyków. Pierwszy skład zespołu, zmienił się już w 1981 roku. Byli tacy muzycy, którzy w Lombardzie grali zaledwie kilka miesięcy i tacy, którzy zagrzewali miejsce na kilka lat. Skład zmieniał się tak jak toczyły się ludzkie losy. W niektórych przypadkach zmiany podyktowane były osobistymi ambicjami, oczekiwaniami, rozczarowaniami, czasem zwykłymi życiowymi wyborami.


W 2012 roku ukazała się najnowsze płyta zespołu LOMBARD ShowTime ! W 2016 zespół obchodzić będzie  35 rocznicę powstania .
Obecny skład zespołu Lombard tworzą: Grzegorz Stróżniak – wokal, instr. klaw. , Marta Cugie – wokal, Daniel Gola Patalas – gitara, Michał Guma Kwapisz – bas, Mirek Kamiński – perkusja.

Foto : Piotr Apolinarski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520