13.3 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Łódź: Naukowcy zbadali długość palców i… dokonali przełomowego odkrycia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Długość palców może dużo powiedzieć o naszym zdrowiu, cechach charakteru i predyspozycjach zawodowych. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zbadali długość palców i dokonali przełomowego odkrycia.

Naukowcy z kliniki chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej uniwersyteckiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przyjrzeli się… długości palców swoich pacjentów. W męskiej dłoni palec wskazujący jest zazwyczaj nieco krótszy niż serdeczny, kobiety mają oba palce równe lub dłuższy palec wskazujący. Ale zdarzają się odstępstwa. Dr Anna Kasielska – Trojan i prof. Bogusław Antoszewski zbadali układ palców u pacjentów cierpiących na ginekomastię. To dotykająca mężczyzn przypadłość polegająca na nadmiernym rozroście piersi.

 

Poza krótkimi okresami życia jest ona zwykle powodowana zaburzeniami hormonalnymi. A w jednej trzeciej przypadków przyczyny nie udaje się ustalić. Naukowcy z Łodzi przyjrzeli się palcom takich mężczyzn. – Okazało się, że wszyscy badani przez nas mężczyźni z ginekomastią mieli kobiecy układ palców – tłumaczy prof. Antoszewski. Jak wyjaśnia profesor taki układ dłoni powstaje jeszcze w życiu płodowym pod wpływem hormonów płciowych.

 

Teraz naukowcy z Łodzi badają, jaki jest przebieg tego procesu. Ale długość poszczególnych palców i ewentualne odstępstwa od statystycznej normy, mają znaczenie nie tylko dla ginekomastii. Badania dowodzą, że kobiecy i męski układ palców mogą być powiązane z cechami osobowościowymi, predyspozycjami do różnych zawodów, czy zachowaniami seksualnymi.

 

Na przykład osoby o męskich dłoniach częściej odnoszą sukces finansowy, ale częściej mają też autyzm. Za to homoseksualni mężczyźni częściej mają dłonie kobiece. Uniwersytet Medyczny zaprosił właśnie jednego z czołowych badaczy tzw. wskaźnika palców. To prof. John T. Manning, ze Swansea Uniwersity w Wielkiej Brytanii. Profesor od lat bada wpływ układu palców na zachowania społeczne, a także na skłonność do chorób a nawet zachowań seksualnych. W tym tygodniu opowie studentom o wpływie hormonów płciowych w życiu płodowym na długość palców i o różnicach w ramach płci i narodowości. W piątek spotka się z łódzkimi licealistami, którym w przystępny sposób opowie, co mówią o nas nasze palce.

 

Prof. Antoszewski jest znany z Łodzi z nietypowych badań z dziedziny antropometrii, czyli nauki o rozmiarach i kształtach różnych części ciała. Kilka lat temu przebadał… kształt i wielkość zębów transseksualistów operowanych w jego klinice. Były to kobiety, które decydowały się na operację korekcji płci, by stać się mężczyznami. Okazało się, że rozmiar i kształt ich zębów bardziej przypominał zęby mężczyzn niż kobiet.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520