HomeŚwiat

Litwa: Saakaszwili na wiecu w Wilnie: Jesteśmy gotowali do walki o wolność

Litwa: Saakaszwili na wiecu w Wilnie: Jesteśmy gotowali do walki o wolność

W Wilnie przed rosyjską ambasadą odbyła się pikieta upamiętniająca dziewiątą rocznicę ataku Rosji na Gruzję. Wziął w niej udział były prezydent tego kraju Micheil Saakaszwili. 

Pikietującym Saakaszwili powiedział, że ta walka, która rozpoczęła się 9 lat temu nadal trwa. “Próbują teraz sowietyzować Ukrainę, próbują sowietyzować część Gruzji, chcą abyśmy się wycofali. Muszą jednak wiedzieć, że radzieckie metody nie działają, a my jesteśmy gotowi do walki o wolność bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział Micheil Saakaszwilii. Były prezydent Gruzji chwalił Litwinów mówiąc, że jako naród niczego się nie boją i dodał, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej wiedzą, że “walczą o prawo do godnego życia, bez względu na agresora, który uważa, że do niego należą”. Z kolei w wywiadzie udzielonym agencji BNS Micheil Saakaszwili powiedział, że kraje bałtyckie mogą stać się kolejnym celem Rosji. Według niego, przygotowuje się ona do zajęcia i anektowania Białorusi, przez co wzrośnie zagrożenie wobec Litwy, Łotwy i Estonii.
W czasie pikiety przypominał też, jak ważna była wizyta przywódców Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich w Gruzji w 2008 roku, w czasie trwania konfliktu.
Dziś mija 9. rocznica rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową. W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, na rozkaz ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego, gruzińska armia rozpoczęła operację wojskową, której celem było odzyskanie kontroli nad zbuntowaną Osetią Południową. Ostrzał Osetii Południowej i wejście regularnych wojsk gruzińskich do tego regionu poprzedziły miesiące prowokacji, których dopuszczali się południowoosetyjscy separatyści, wspierani przez Rosję. Regularna wojna, która rozpoczęła się w nocy z 7 na 8 sierpnia, kosztowała życie kilkuset osób, a co najmniej 150 tysięcy rodzin pozbawiła dachu nad głową.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/pp

COMMENTS